Hodinky Apple Watch a Fitbit dokážu sledovať dlhodobé následky COVID-19, tvrdí nová štúdia

Trvala od 25. marca 2020 do 24. januára tohto roku.

Inteligentné hodinky môžu byť kľúčovou pomôckou pri sledovaní dlhodobých následkov ochorenia COVID-19, tvrdí nová štúdia s názvom Digital Engagement and Tracking for Early Control and Treatment, skrátene DETECT. Realizovali ju vedci zo Scripps Research Translational Institute v Kalifornii, pričom trvala od 25. marca 2020 do 24. januára 2021 a zúčastnilo sa jej približne 37 000 dobrovoľníkov, informuje server iMore.

Prieskum ukázal, že kombinácia vlastného sledovania príznakov a údajov z hodiniek Apple Watch bola oveľa efektívnejšia, resp. presnejšia pri pozitívnej identifikácii prípadu ochorenia COVID-19, ako symptómy samotné. Vedci sa však ponorili o čosi hlbšie a zamerali sa aj na trvalé následky tohto ochorenia.

Hodinky Fitbit dokážu odhaliť dlhodobé následky COVID-19. Týkajú sa srdcového tepu, spánku či dokonca aj počtu krokov

Najskôr sa zamerali na inteligentné hodinky Fitbit. Zistili, že tieto hodinky dokážu u nositeľov odhaliť dlhodobé zmeny, ktoré sú následkom vírusu. “U jednotlivcov, ktorí mali Covid, bola v rámci srdcovej frekvencie v pokoji zaznamenaná oveľa väčšia zmena ako pri iných vírusových ochoreniach,” prehlásila Jennifer Radinová, epidemiologička z inštitútu Scripps. “Oveľa výraznejšie zmeny sme zaznamenali aj pri počte krokov či spánku.”

fitbit
Hodinky Fitbit Ionic

Radinová ďalej uvádza, že tieto výsledky preukazujú opodstatnenie ďalších prieskumov, ktoré sa zamerajú na to, či nositeľné zariadenia môžu zohrávať kľúčovú úlohu nielen pri identifikácii samotného vírusu, ale aj pri sledovaní jeho dlhodobých následkov. “Chceme lepšie zbierať údaje o dlhodobých symptómoch, aby sme mohli nami sledované fyziologické zmeny porovnávať so symptómami, ktoré účastníci skutočne pociťujú.”

V poslednom období sa objavili viaceré štúdie, ktoré zisťujú, či nám inteligentné hodinky, ako napríklad Apple Watch, môžu pomôcť v boji proti COVID-19. Jedna z nich ešte vo februári odhalila, že hodinky by dokonca mohli pomôcť odhaliť nákazu vírusom až týždeň pred vykonaním testu. Dá sa však povedať, že stále ide viac-menej len o hypotézy. Na ich potvrdenie či vyvrátenie budú potrebné ďalšie výskumy.

TIP REDAKCIE
"Je to tragické": Bill Gates sa vyjadril ku konšpiráciám ohľadom očkovania proti COVID-19

Aktuálna cena smart hodiniek Apple Watch Series 6