Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok

Vesmírna spoločnosť vizionára Elona Muska prekonala jednu z tých najväčších prekážok, ktoré jej stoja vo vybudovaní ambiciózneho projektu Starlink. Obrovská konštelácia malých internetových satelitov nám priamo z orbitu poskytne prístup k digitálnej diaľnici. A to kdekoľvek na Zemi.

O ako veľkej konštelácii je teda reč? The Verge píše, že ju tvorí približne 12 000 satelitov. Časť z nich dostala zelenú ešte v marci, tá väčšia v polovici novembra.

Aby mohol Starlink vzniknúť, SpaceX musí najskôr vybaviť viacero povolení vrátane dokumentov od amerického úradu FCC, ktorý jej projekt v uplynulých dňoch nakoniec predsa len odobril. Keď doriešia byrokraciu, začnú štartovať nosné rakety Falcon 9, aby vyniesli naložené internetové satelity na obežnú dráhu a spustili ostrú prevádzku systému. Testovacia beží už dlhšie.

Starlink

Projekt Starlink bude novou službou v portfóliu vesmírnej spoločnosti SpaceX, prostredníctvom ktorej si chce zabezpečiť ďalší zdroj príjmov. O tento futuristický a zároveň vraj i vysoko-rýchlostný prístup k internetu môže byť totiž až prekvapivo slušný záujem. Nič podobné navyše momentálne neponúka žiadna iná spoločnosť.

Nadobudnuté peniaze hodlajú použiť na financovanie iných projektov, ako je napríklad kolonizáciu Marsu. O podobných plánoch informoval dokonca aj sám Elon Musk.