Honor Play

RECENZIA Honor Play: Herný smartfón za pár stoviek

Čoraz väčší dopyt po smartfónoch, ktoré utiahnu pecky ako PUBG Mobile, otvára výrobcom úplne nové možnosti. Preto si dnes môžeme zaobstarať Honor Play.

Čoraz väčší dopyt po smartfónoch, ktoré utiahnu aktuálne herné pecky ako PUBG Mobile alebo Fortnite, otvára výrobcom úplne nové možnosti. Preto si dnes môžeme zaobstarať buď drahý Razer Phone alebo lacný Honor Play.

Výber závisí už iba od toho, či nám záleží na prestížnej značke a technologických vychytávkach alebo si potrpíme na veľmi výhodnom pomere medzi cenou a výbavou.

Novinka Play z dielne spoločnosti Honor má všetko, čo potrebujete na to, aby ste si na nej mohli zahrať graficky náročnú mobilnú hru. A keďže tu hovoríme o hernom smartfóne, súčasťou jeho hardvérovej výbavy je aj obrovský zobrazovací panel. Nestojí však sedem, šesť, päť a dokonca ani štyri stovky.

Honor Play
Honor Play (FOTO Marek Urban)

Ide o cenovo dostupný model s veľmi výkonným high-end čipsetom Kirin 970, ktorý nájdete v podstatne drahších smartfónoch, ako je minuloročný Mate 10 Pro alebo P20 Pro z tohto roka. Preto si môžete byť istí, že vás pri podávaní výkonu zaručene nesklame. Poďme ale postupne.

Konštrukcia

Honor Play tvorí poctivo prevedená unibody konštrukcia z hliníku. Má matný povrch, pekný minimalistický dizajn a v hornej aj dolnej časti zadnej strany sú vidieť vizuálne zosúladené platové pásiky, ktoré dostali za úlohu zlepšiť kvalitu signálu.

Nejde tu teda o nič špeciálne, ale len tuctovo vyzerajúci smartfón s kontroverzným výrezom (áno, dá sa skryť, porastie ale vrchný rámik) a so skvelou ergonómiou. Je ho totiž naozaj radosť držať a používať bez akéhokoľvek puzdra alebo krytu. Toto konštrukčné prevedenie navyše tak ľahko fyzicky nepoškodíte. Určite nie tak rýchlo, ako keby ho tvorili dva kusy odolného skla.

Honor Play
Honor Play (FOTO Marek Urban)

Treba ale počítať s tým, že používatelia s dlaňami menšieho vzrastu môžu pri používaní zariadenia pocítiť menšie problémy s pevným uchopením. Keďže tento herný smartfón dostal až 6,3-palcovú uhlopriečku, má aj celkom veľké rozmery. Našťastie nie až tak veľké, že by sa to dalo nazývať katastrofou. Zvykol som si už po pár dňoch.

Honor Play ponúka pomer medzi displejom a prednou stranou konštrukcie, ktorý dosahuje slušných 83 percent. Rámiky okolo zobrazovacieho panela sú teda naozaj tenučké. Vďaka tomu mohol výrobca natiahnuť uhlopriečku až na tak ozrutnú veľkosť.

Displej

Na prednej strane nájdete klasický IPS LCD panel s hustotou pixelov o veľkosti cez 400 ppi. Obraz je teda dostatočne jemný a má skvelé pozorovacie uhly aj reálne vyzerajúce farby. V nastaveniach zobrazovania je navyše príležitosť meniť ako teplotu, tak aj farebný režim. Za zmienku tu však stojí i vysoký jas či dobrá čitateľnosť na priamom slnku.

Honor Play
Honor Play

Keďže sa tu ale bavíme o LCD, čierna je pri zobrazovaní zakaždým podsvietená. To sa potom odrazí na jej nereálnej podobe a na vyššej spotrebe elektrickej energie, než pri cenovo nákladnejšej OLED alternatíve. Výrobca musel však niekde šetriť, aby sa dokázal dostať na tak nízku cenovku.

Fotoaparáty

Opäť bude reč o oblasti hardvérovej výbavy, ktorej nebola venovaná príliš veľká pozornosť. Šetrilo sa totiž i pri hlavnom fotoaparáte, preto netreba mať od neho žiadne prehnané očakávania. Zábery síce robí pekné, no nie až tak, že by som ich mohol zaradiť do prvej ligy mobilného priemyslu. Ide predsa o smartfón za zhruba tri stovky.

Hlavný fotoaparát je rýchly i celkom presný, pričom pozostáva z dvojice senzorov s rozdielnym rozlíšením, rozdielnou clonou a aj s rozdielnou úlohou. Hlavný robí zábery, zatiaľ čo ten druhý slúži ako asistenčný, pretože zbiera informácie o hĺbke záberu. Tie potom poslúžia napríklad pri fotení portrétu, kedy umožnia vytvorenie prirodzene vyzerajúceho rozmazaného pozadia za zaostreným objektom.

Honor Play
Honor Play (FOTO Marek Urban)

Počas fotografovania vám asistuje aj umelá inteligencia. Keďže je vo výbave Kirin 970, útroby skrývajú dedikovaný AI procesor, vďaka ktorému aplikácia fotoaparátu automaticky prispôsobuje nastavenia, aby zdvihla úroveň kvality. Tento proces prebieha až potom, čo strojové učenie identifikuje, o akú scenériu ide. Funkcionalita sa navyše dá tentokrát i manuálne deaktivovať.

Čo sa týka predného fotoaparátu, tak ten je na tom trošku lepšie. Kombinácia kvalitného snímača, 16 Mpx rozlíšenia a clony f/2.0 vie používateľom tohto smartfónu vyhotoviť až prekvapujúco dobré selfie zábery. Neprekáža mu dokonca ani prostredie so zlými svetelnými podmienkami, kedy drží šum na uzde.

Používateľ má navyše k dispozícii i viacero rôznych osvetlení tváre v štýle iPhonov vrátane spomínaného bokeh efektu, čiže rozmazaného pozadia. Pekný portrét si teda vie spraviť i bez akejkoľvek pomoci od niekoho iného. Stačí sa len trošku pohrať s rozmanitými nastaveniami a po stlačení spúšte začne čarovať.

TIP REDAKCIE
AKTUALIZOVANÉ: Orange mal rozsiahly výpadok služieb, problém sa už zdá byť vyriešený

Výkon a systém

Tým najväčším tromfom Honor Play je samotný čipset. Výrobca siahol po špičkovom kúsku s názvom Kirin 970, ktorý vyvíja a vyrába spoločnosť HiSilicon, ktorá tiež patrí pod krídla giganta Huawei.

Honor Play

Tento hi-tech čipset s grafickým procesorom Mali-G72 MP12 poháňa viacero špičkových mobilných telefónov na spotrebiteľskom trhu. Do klubu patrí ako high-end mašina Huawei Mate 10 Pro, tak aj vlajková loď zo začiatku tohto roka, model Huawei P20 Pro. Osobne som s ním strávil posledných 12 mesiacov a musím uznať, že i po roku ide o výkonnostne aj graficky schopný hardvér.

Na Honor Play si vďaka Kirin 970 a prítomnosti technológie GPU Turbo zahráte battle royale hit PUBG Mobile pri peknej grafike aj pri celkom obstojnom fps. Všetko, samozrejme, závisí od toho, aké máte nároky.

Výhody GPU Turbo

Ak sa trošku uskromníte vo vizuálnych detailoch, hra vám potom pôjde ako masielko. Počet snímok za sekundu sa po celý čas hrania držal (až na pár výnimiek, kedy bolo na bojisku neštandardne veľa hráčov) zhruba na tej istej úrovni. Všetko teda fungovalo presne tak, akoby som od kvalitného herného modelu i očakával.

Honor Play je nevyvrátiteľným dôkazom, že keď si chcete dobre zahrať, tak nemusíte do smartfónu investovať žiadne horibilné sumy. A ešte vám k tomu dajú i bonbónik v podobe trojrozmerného zvuku alebo špeciálnej vibračnej odozvy.

PUBG Mobile
PUBG Mobile

Počas hrania podporovaného titulu (napríklad PUBG Mobile) budete hru nielen sledovať, ale aj cítiť. Určité udalosti totiž spustia vibračný motorček, ktorý rozkmitá smartfón, aby vám tak oznámil, že sa niečo deje. Ide o citeľné obohatenie skúseností z používania, za aké by sa nehanbil žiadny výrobca z mobilného priemyslu.

Spomínaný 3D zvuk začne fungovať až vtedy, keď používateľ pripojí do prítomného 3,5 mm portu pribalené štuple. Ide o audio na steroidoch, ktoré vás pri každej príležitosti vtiahne priamo do deja hry. Zle však neznie ani zvuk zo zabudovaných reproduktorov, kde by som vyzdvihol predovšetkým vysokú hlasitosť.

Android 8.1 Oreo a EMUI 8.2

Smartfón po softvérovej stránke poháňa operačný systém Android 8.1 Oreo, na ktorom stojí EMUI vo verzii 8.2. Treba preto počítať s vizuálne upraveným používateľským prostredím, tentokrát však v peknom minimalistickom kabáte. Dizajn nadstavby je čistý, prehľadný a moderný, pričom jej nechýbajú ani pekné animácie.

Keď ju porovnáte s tou istou verziou EMUI na Huawei smartfónoch, tak je odlišná. Nejde ale o nič veľké, iba o pár drobných vizuálnych detailov, ako sú napríklad niektoré farby. Základ zostáva bez zmeny.

EMUI 8.2
EMUI 8.2

S fungovaním EMUI 8.2 nebol ani ten najmenší problém. Aplikácie sa po stlačení ich ikonky otvárajú takmer okamžite a listovanie v multitasking okne zase prebieha tak, akoby ste práve listovali vo fyzickom zošite, čiže na jednotku s hviezdičkou. Túto nadstavbu chválim ako z vizuálneho uhla pohľadu, tak aj z toho funkčného. Môžete sa na ňu jednoducho spoľahnúť.

Výdrž

3 750 mAh batéria dokáže Honor Play udržať pri živote jeden náročný deň. Môžete prokrastinovať na sociálnych sieťach, veselo chatovať s kamošmi, počúvať hodiny hudby, pozrieť si nejaké to video na YouTube, odfotografovať pár záberov alebo sem tam navštíviť nejaký ten web, no aj tak by vám mal plne nabitý akumulátor vydržať slušných 12 až 16 hodín prerušovanej prevádzky.

Súčasťou balenia je okrem iného aj adaptér s podporou pre rýchle nabíjanie (podpora pre bezdrôtové chýba), ktoré je trošku pomalšie ako nabíjanie Huawei Mate 10 Pro.

Ak však trošku zainvestujete a dokúpite si lepšiu nabíjačku, dosiahnete tú istú rýchlosť (18 W vs. 22,5 W), akú dosahuje spomínaná high-end mašina z minulého roka. Oba smartfóny totiž dostali tie isté čipsety. Rozdiel tkvie iba v základnej výbave, pretože sa tu bavíme o výrazne rozdielnych cenových kategóriách.

Honor Play
Honor Play

Záver

Ak patríte medzi náruživých hráčov a preferujete smartfón pred počítačom, s Honor Play si nepochybne prídete na svoje. Je to veľký, výkonný a predovšetkým cenovo výhodný kúsok so skvelou ergonómiou, kvalitnou konštrukciou a s tuctovým dizajnom. Preto vám nesmie záležať na vizuálnom prevedení.

Pre takých bude určený atraktívnejší model Honor 8X s veľmi podobnou cenovkou. Jeho oficiálne predstavenie prebehne už o pár dní na Pražskom hrade, kde nebudeme chýbať ani my.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať