Ďalší let, ďalší úspech. Americká vesmírna spoločnosť má za sebou v poradí už dvanástu zásobovaciu misiu, v rámci ktorej bolo jej úlohou dopraviť takmer 3 tony ťažký náklad na obežnú dráhu našej modrej planéty.

Tam si ho už onedlho vyzdvihne posádka Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS).

Prepravná kapsula Dragon obsahovala potravu, vedecké materiály a aj nový superpočítač so značkou HP, aby zistili, čo tak citlivý a tak výkonný hardvér vo vesmíre vydrží. Rovnako im však poslúži na realizáciu náročných výpočtových prác, vďaka čomu sa vedci už nemusia spoliehať na počítače zo Zeme, o čom sme informovali ešte koncom minulého týždňa.

Raketa Falcon 9 vzlietla zo štartovacej rampy základne Cape Canaveral nachádzajúcej sa na Floride a zhruba po ôsmych minútach ju oddelili od prepravnej kapsule, aby mohla prostredníctvom propulzívnej techniky pristáť presne v strede pristávacej plochy. Tá bola tentokrát umiestnená na pevnine a nie na plávajúcej plošine.

Dragon je síce ešte stále na orbite, no už zajtra by mal prísť pod ruku posádky ISS, ktorá kapsulu dočasne pripevní k stanici a vytiahne z nej všetko, čo obsahuje. Keď budu hotoví, poputuje späť na Zem.

Celú šou si môžete pozrieť na krátkom videu nižšie, kde sú zachytené tie najdôležitejšie momenty misie CRS-12.