Aerokozmickú spoločnosť SpaceX čaká ďalšia dôležitá misia, a to už na budúci týždeň, presne 14. augusta 2017. Raketa Falcon 9 vzlietne z Kennedyho vesmírneho strediska. 

Modul rakety Falcon 9 bude niesť dôležitý náklad. Na Medzinárodnú vesmírnu stanicu doručí superpočítač HP Enterprise, ktorý má preveriť možnosti použitia citlivej a výkonnej výpočtovej techniky vo vesmírnych podmienkach.

Cestovanie a pôsobenie vo vesmíre nie je zrovna prívetivé k citlivým IT systémom. Napríklad prenosné počítače musí NASA zasielať astronautom na ISS v pravidelnom režime. Prostredie skracuje životnosť notebookov iba na niekoľko mesiacov.

Vesmírne ambície už teraz smerujú k planéte Mars a do hlbších častí vesmíru. Je preto dôležité zistiť, ako sa vlastne pokročilejšie počítače môžu v takomto prostredí chovať.

Na vesmírnej stanici ISS sa samozrejme počítače nachádzajú aj teraz. Nie však také výkonné a univerzálne, aké by bolo treba. Náročné výpočty sa vykonávajú na Zemi a následne sa posielajú prostredníctvom dátového spojenia spať na ISS.

spacex
Izometrický nákres superpočítača HP Enterprise © NASA

Výkonný palubný počítač od HP, ktorý mimochodom poháňa Linux, musí odolať radiácii, slnečnému žiareniu a extrémnym teplotám, s ktorými sa nemáme možnosť na Zemi v prirodzenej rovine stretnúť.

Počítač chladí voda a na jeho tvorbe sa podieľala NASA. Na Medzinárodnej vesmírnej stanici je navyše celkom tesno, čiže počítač nemôže byť príliš veľký.

Celé pôsobivé divadlo okolo štartu rakety SpaceX si môžete vychutnať aj vy. Prenášané bude naživo a livestream sa spustí na YouTube stránke spoločnosti SpaceX. Misia začne 14. augusta 2017 o 18:31 nášho času.

Štart vám samozrejme ešte v deň konania pripomenieme na našom Facebooku.