instagram

Na Instagram sa vrátilo chronologické radenie príspevkov

Sľubovaná funkcia je tu.

V aplikácii sociálnej siete Instagram je opäť dostupný chronologický feed. Spoločnosť sa ho zbavila pred viac ako 5 rokmi, kedy spôsob zobrazovania príspevkov začali riadiť softvérové algoritmy.

Šéf platformy Instagram Adam Mosseri začiatkom decembra 2021 potvrdil, že sa chronologické radenie príspevkov – fotiek a videí na hlavnej obrazovke, do mobilnej aplikácie vráti. Testovanie funkcie sa následne rozbehlo v novom roku 2022, teraz je konečne tu a pre všetkých.

Novo spustené chronologické radenie obsahu na Instagrame má jednu zásadnú nevýhodu. Tento spôsob zobrazovania sa nedá nastaviť ako predvolený. To znamená, že sa používateľ musí na chronologický feed vždy manuálne prepnúť.

Celkovo sú dostupné dve dodatočné nastavenia zoraďovania príspevkov. Základom zostáva obsah odporúčaný algoritmami, ktoré ho servírujú na základe záujmov, preferencií a ďalších používateľských dát. Systém bude teraz zobrazovať ešte viac obsahu od rozličných, predtým nesledovaných účtov.

Prvé voliteľné nastavenie umožní sledovať fotky a videá zverejnené iba obľúbenými účtami. Používateľ si takto môže označiť 50 účtov, ktoré považuje z nejakého dôvodu za zaujímavé alebo výnimočné.

TIP REDAKCIE
RTX 4000: Nová generácia grafík príde skôr. V prvých PC sa môžu objaviť už v júli

Druhé doplnené nastavenie, pomenované ako Sledované, zobrazí obsah od priateľov a sledovaných účtov podľa času – v obrátenom chronologickom poradí od najnovších po najstaršie.

instagram
Zdroj: Instagram

Instagram tieto nastavenia ukryl do svojho loga. V aplikácii je tak potrebné ťuknúť na nápis „Instagram“ v hlavičke rozhrania, po čom sa uvedené nastavenia sprístupnia. Ako to vyzerá, ukazuje vyššie priložený obrázok.

Instagram vo svojom blogu uvádza, že bude pokračovať vo vytváraní funkcií, ktoré poskytnú väčší výber a kontrolu nad tým, čo používatelia vidia. Chronologické radenie majú ľudia radi, jeho odchod z Instagramu pred pár rokmi náležite kritizovali. S firmou to ale nepohlo, do zmien sa pustila až v posledných mesiacoch.

Chronologické radenie obsahu sa pred časom rozhodol pozmeniť Twitter. Po pár krátkych dňoch ale všetko vrátil do pôvodného stavu, dôvodom bola výrazná negatívna odozva od používateľov tejto sociálnej siete. Hovorca Shaokyi Amdo na margo reakcií povedal, že berú spätnú väzbu vážne.