instagram

AKTUÁLNE: Na Instagram sa vráti chronologické radenie príspevkov

Potvrdil to riaditeľ Instagramu Adam Mosseri.

Zobrazovanie príspevkov v chronologickom poradí zmizlo z aplikácie Instagram v roku 2016. Obsah vtedy začal triediť algoritmus, ktorý bol následne, v roku 2017, ešte „vylepšený“ aktualizáciou.

Informačný kanál sociálnej siete Instagram tak v posledných rokoch predhadzuje používateľom obsah na základe ich aktivity, záujmov či účtov, ktoré sledujú. Hoci sa používateľom odstránenie chronológie nepáčilo, Instagram ju späť nevrátil.

Algoritmy sú totižto nastavené tak, aby ľuďom ponúkali „atraktívnejší“ obsah. Cieľom je udržať používateľov na sociálnej sieti čo najdlhšie. Tým pádom skonzumujú viac reklamy, čo prevádzkovateľovi prináša vyššie zisky.

V tomto smere sa ale chystá obrat, aj keď možno nebude výsostne 100-percentný.

Šéf Instagramu Adam Mosseri sa v stredu ocitol pred podvýborom amerického Senátu, kde čelil vypočúvaniu. Uviedol tam, že pracujú na novej verzii informačného kanála, ktorý bude príspevky zoraďovať chronologicky, teda postupne podľa času, kedy boli publikované, informuje americký server The Verge.

instagram
Ilustr. foto: Solen Feyissa/Flickr

Šumy o návrate tohto riešenia sa objavili vo februári minulého roka, do praxe sa ale doteraz nedostalo. Podvýbor sa Mosseriho pýtal aj na problémy Instagramu súvisiace s bezpečnosťou detí.

V tomto bode je dôležité uviesť, že Frances Haugenová vyniesla zo spoločnosti interné dokumenty, ktoré naznačovali, že má sociálna sieť negatívny vplyv na duševné zdravie mladistvých. Informátorka tieto dokumenty poskytla novinárom denníka The Wall Street Journal.

TIP REDAKCIE
Rekordná transakcia: Take-two kupuje vývojárske štúdio Zynga za viac ako 12 miliárd dolárov!

Mosseri navrhol zriadiť niečo ako kontrolný orgán, ktorý by určoval, ako má Instagram nakladať s osobnými údajmi detí a nástrojmi rodičovskej kontroly. Orgán by získaval informácie od rodičov, regulačných úradov a aktivistov, na základe ktorých by vytvoril univerzálne postupy, ako deti na sociálnej sieti lepšie chrániť.

Senátorom sa ale nápad príliš nepozdával, o efektivite takéhoto zriadenia pochybovali. „Čas na sebakontrolu sa skončil,“ povedal senátor Richard Blumenthal a Mosseriho vyzval, aby zaviedli opatrenia na zlepšenie bezpečnosti detí na internete.

Skritizoval tiež nedávne aktualizácie Instagramu, najmä informačné okno, ktoré používateľov po istom čase vyzve, aby si od sociálnej siete oddýchli. Podľa senátora tento prvok žiadnym spôsobom nechráni deti pred návykovými účinkami Instagramu.

Chronologické poradie príspevkov sa na Instagram vrátiť v budúcom roku, cieľom je prvý štvrťrok 2022, spresňuje Engadget. Nepôjde však o jedinú zmenu. Instagram pripravuje aj ďalšiu možnosť.

Číslom dva má byť kanál s príspevkami od obľúbených tvorcov a účtov. Používateľ si jednoducho vyberie, od ktorých priateľov chce vidieť fotografie a videá ako prvé. V informačnom kanáli sa zobrazia na vyšších pozíciách.

Oba spôsoby radenia príspevkov budú voliteľné. Bude teda na používateľoch, či si ich zapnú, respektíve ktorý spôsob si vyberú.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať