Google a Apple zo svojich obchodov odstraňujú aplikácie dvoch veľkých ruských médií

Európska komisia tvrdí, že RT aj Sputnik slúžili ruskému prezidentovi, Vladimirovi Putinovi, ako pomôcka pre inváziu na susednú Ukrajinu.

Rusko je kvôli invázii ozbrojených síl na Ukrajinu každou hodinou viac a viac izolované od okolitého sveta. Územiu najväčšej krajiny sveta sa snažia vyhýbať dokonca aj firmy z technologickej sféry, pričom najväčší rozruch v nedávnej dobe spôsobili giganti Apple a Google.

Apple strhol veľkú vlnu pozornosti, keď vydal rozhodnutie pozastaviť predaj svojich produktov na území Ruska. Po novom však zaujal aj odstránením aplikácií dvoch veľkých ruských médií z obchodu App Store. Konkrétne ide o Russia Today a Sputnik. Identický krok podnikol aj Google, píše TechRadar.

Dôvod za týmto rozhodnutím zo strany oboch spoločností je zrejme každému jasný. RT a Sputnik boli označené za vplyvné dezinformačné platformy, ktoré šírili skreslený pohľad na aktuálne prebiehajúci rusko-ukrajinský konflikt. Keď užívatelia nebudú mať k dispozícii aplikácie, frekvencia návštevnosti týchto médií sa zníži.

Ruské médiá sa strácajú

Na žiadosť ukrajinskej vlády Google predtým zakázal sťahovanie aplikácie RT News v krajine. Po nových sankciách zo strany EÚ je však už zakázaná aj v Európe. “V súlade s prácou, ktorú sme opísali s cieľom znížiť odporúčania, pozastaviť monetizáciu a obmedziť dosah ruských médií financovaných štátom, mobilné aplikácie pre ruské spravodajstvá RT a Sputnik už nie sú v Play Store na území Európy dostupné. Naše témy naďalej nepretržite monitorujú situáciu, aby sme mohli urýchlene prijať opatrenia,” tvrdí hovorca spoločnosti.

TIP REDAKCIE
Ďalší veľký úspech NASA: Vedcom sa podarilo vypestovať rastliny z mesačného prachu!

Google stihol zablokovať RT a Sputnik aj na YouTube ešte pred uvalením nových sankcií. Prístup je však zablokovaný len geograficky, a tak je možné sa k týmto kanálom dopracovať použitím VPN služby.

Európska komisia tvrdí, že RT aj Sputnik slúžili ruskému prezidentovi, Vladimirovi Putinovi, ako pomôcka pre inváziu na susednú Ukrajinu.