AKTUÁLNE: Na vojnu na Ukrajine reaguje aj Apple, v Rusku pozastavuje predaj svojich produktov

Apple sa pripája k ostatným technologickým spoločnostiam, ktoré sa postavili proti ruskej agresii.

Na inváziu Ruska na Ukrajinu sa po novom rozhodol zareagovať aj kalifornský gigant Apple. V Rusku preto pozastavuje predaj všetkých svojich produktov a tiež obmedzuje funkčnosť niektorých svojich služieb, informuje Wired.

Po vzore Youtube, Facebooku, Instagramu a TikToku tiež odstraňuje ruské spravodajské aplikácie Russia Today a Sputnik z prostredia obchodu s aplikáciami Apple App Store v krajinách mimo Ruska. Tiež odstránila prehľad živého diania na cestách v Apple Maps, aby zabránila možnosti sledovať pohyb Ukrajincov.

Konanie Apple má v súčasnej situácii veľký význam, keďže ide o spoločnosť označovanú za technologického lídra s obrovským globálnym vplyvom. “Apple má veľkú moc a spotrebiteľov, ktorí sú na svojich produktoch závislí,” uviedla Neeru Paharia, docentka na McDonough School of Business na Georgetown University, ktorá sa zaoberá výskumom spotrebiteľského správania, morálnej psychológie a signalizácie značky. “Odrezanie produktov na území Ruska je preto viac než zmysluplné,” dodáva.

Apple Store (FOTO Dru Bloomfield / flickr.com)

Spoločnosť Apple v minulosti čelila kritike za ústupky zahraničným vládam. Minulý rok napríklad spoločnosť uvoľnila niektoré svoje zásady ochrany osobných údajov, aby vyhovela požiadavkám čínskych úradov.

TIP REDAKCIE
Zoznam hier na PlayStation Plus: Čo všetko budeme hrať? Je tam toho veľa!

Tiež ešte minulý rok súhlasila s tým, že do procesu nastavovania nových smartfónov iPhone predávaných na území Ruska pridá ďalší krok, ktorý bude používateľov nabádať k inštalácii štátnych aplikácií. Preto je tento najnovší krok proti Rusku označovaný na pozoruhodný.

Hoci väčšina spoločností v očiach verejnosti vystupuje ako apolitické, teraz nastal čas, aby zaujali morálnejšie postoje. V tomto prípade môžu mať rozhodnutia, ktoré tieto mimoriadne vplyvné spoločnosti prijímajú, dlhodobé trvanie. Ak sa vypätá situácia na Ukrajine nezmení, sankcie spoločností voči Rusku môžu trvať aj donekonečna.

Tieto veľké spoločnosti tak budú musieť prísť na spôsob, ako aj naďalej obmedzovať prístup k určitým technológiám na území Ruska, no zároveň zabezpečiť, aby bežní ruskí občania mali aj naďalej prístup ku komunikačným aplikáciám, ktoré potrebujú.