Rusko YouTube

YouTube reaguje na konflikt na Ukrajine: Zablokoval ruské spravodajské kanály v celej Európe

Okrem YouTube sa k blokovaniu pridala aj spoločnosť Meta či populárny TikTok.

YouTube reaguje na Ruskú inváziu na Ukrajine blokovaním ruských spravodajských kanálov Russia Today a Sputnik v celej Európe, informuje The Verge. Na svojom Twitteri uvádza, že “potrvá určitý čas, kým sa naše systémy plne naštartujú. Aj naďalej budeme nepretržite monitorovať situáciu, aby sme mohli prijať rýchle opatrenia.”

Ide o najnovší prípad blokovania ruských médií internetovými platformami v súvislosti s aktuálne prebiehajúcim vojenským konfliktom. Okrem platformy YouTube, ktorá je vo vlastníctve spoločnosti Alphabet, sa k blokovaniu pridala aj spoločnosť Meta, ktorá týmto ruským spravodajským kanálom udelila ban na sociálnych sieťach Facebook a Instagram hneď po tom, ako o tento prístup požiadali viaceré vlády EÚ. K blokovaniu sa neskôr pridala aj populárna platforma TikTok.

Platforma YouTube už predtým zastavila spravodajským kanálom RT a Sputnik generovanie príjmov z reklamy a obmedzila ich prístup ukrajinským obyvateľom.

YouTube a iné platformy reagujú na výzvu európskych krajín

Vojnový konflikt vyvolal informačnú vojnu na rôznych online kanáloch. Mnohé európske krajiny vyzvali najväčšie platformy, aby zastavili šírenie dezinformácií ruských médií. Vedúci predstavitelia Poľska, Estónska, Lotyšska a Litvy v otvorenom liste uviedli, že spoločnosti ako Google, Facebook, YouTube a Twitter sa stali spoluvinníkmi ruskej agresie tým, že jej poskytli svoj mediálny priestor.  

TIP REDAKCIE
Doogee S98 Pro: Štýlový odolný smartfón s termokamerou už má svoju cenu!

“Aj napriek tomu, že online platformy podnikli významné kroky voči bezprecedentnému útoku Ruska na pravdu, neurobili dosť,” píše sa v otvorenom liste, o ktorom informovala agentúra Reuters. “Dezinformácie Ruska boli na online platformách tolerované celé roky, a preto sú teraz spoluvinníkmi tejto agresívnej vojny, ktorú ruská vláda vedie proti Ukrajine a celému slobodnému svetu.”

Ursula von der Leyenová, predsedníčka Európskej komisie, tiež uviedla, že blok zakáže “mediálnu mašinériu Kremľa”. Podľa nej vďaka tomuto riešeniu už štátne médiá Russia Today, Sputnik a ich dcérske spoločnosti nebudú môcť šíriť svoje lži na ospravedlnenie Putinovej vojny. “Vyvíjame nástroje na zákaz ich toxických a škodlivých dezinformácií v Európe,” dodáva von der Leyenová.

Na túto situáciu zareagovalo aj samotné Rusko, ktoré okamžite zablokovalo alebo odmedzilo prístup k viacerým americkým technologickým platformám, vrátane Faceooku a Twitteru. Minulý piatok dokonca ruský regulačný orgán pre technológie a komunikácie Roskomnadzor obvinil sociálnu sieť Facebook z porušovania práv a slobôd ruských občanov.