PRÁVE TERAZ: Zlodeji útočia na Slovákov. Šialene prefíkaný spôsob, akým vás okradnú o peniaze!

Na vylepšené praktiky si dávajte pozor. Mnohí už prišli o peniaze.

Slovenský internet je plný nástrah, ktorým už často nepodľahnú len neskúsení, ale aj ostrieľaní používatelia. O tom, že sa zlodejom darí svedčia aj niektoré prípady, o ktorých sme informovali. Jeden muž prišiel o 1 800 €, ďalší bezmála o 5 000 €. To sú čiastky, ktoré môžu výrazne ovplyvniť život, zdravie a základné potreby ľudí.

Nie je preto prekvapivé, že zlodeji vo svojich aktivitách pokračujú ďalej. Sú čoraz aktívnejší a prefíkanejší. Všetko sa to deje aj napriek tomu, že o podvodoch informujeme pravidelne, a to nielen my v TECHBYTE, ale napríklad aj Polícia SR. Tá nedávno upozornila na podvod zneužívajúci obchodné meno spoločnosti Packeta či Slovenskej pošty. O ďalšom konaní nás informovalo niekoľko našich čitateľov, za čo ďakujeme.

Takto prídete o peniaze

Podvodníci priam zdokonalili spôsob, akým menej pozorných ľudí okradnú o menšie či väčšie čiastky. Ich aktivity sa spájajú hlavne s predajom na rôznych inzertných portáloch ako Bazoš.sk, Bazar.sk či Facebook Marketplace.

Ak niečo predávate, majte sa na pozore, niektorí záujemcovia nemajú záujem o to, čo predávate, ale skôr o vaše peniaze. Paradoxne, na predaji tak môžete prerobiť viac, než zarobiť.

Podvodníci vás najskôr budú kontaktovať správou (na Messenger, WhatsApp, Signal alebo iné). Tam s vami budú chcieť prebrať spôsob doručenia a dokonca sa ponúknu, že za tovar zaplatia vopred. Potrebujú od vás len údaje. Pošlú vám teda odkaz tváriaci sa tak, že patrí jednej z dôveryhodných služieb ako napríklad Packete alebo Slovenskej pošte.

Zdroj: Čitateľ

V odkaze sa však neskrýva skutočná služba, ale jej napodobenina. Práve falošné stránky Pošty, Packety či DPD sú čoraz dokonalejšie a skutočne evokujú pocit, že ste na správnom mieste. Často sa v nich stretnete s informáciou, že prostriedky sú pripravené a na ich získanie stačí zadať údaje vašej platobnej karty. Opak je pravdou a o prostriedky prídete práve vy.

TIP REDAKCIE
God of War pre PC zožal úspech: Počas prvého dňa si hru spustilo takmer 70 tisíc hráčov

Neklikajte na odkazy

Na takéto odkazy by ste vôbec v žiadnom prípade nemali klikať. Podvodný odkaz spoznáte jednoducho. Stačí vedieť ako vyzerajú skutočné weby jednotlivých služieb. Ak neviete, ako vyzerajú, stačí ich názov zadať do Google. Napríklad, pošta používa doménu www.posta.sk, Packeta zas www.packeta.sk. Podvodníci sa často radi hrajú s malinkými úpravami v doménach. Poštu tak môžu prepísať na www.skposta.sk a Packetu na www.paketa.sk alebo podobne.

Z neutíchajúcej aktivity zlodejov vyplýva, že sa im na Slovensku darí. Dbajte preto na internetovú bezpečnosť a buďte zodpovední. Ak by ste sa vy nenechali nachytať, vaša mama, starká alebo niekto z rodiny možno áno. Vysvetlite im, čomu sa majú vyhnúť a na čo si dávať pozor. Ušetriť im tak môžete nielen peniaze, ale aj nervy.

Total
19
Zdieľaní
Total
19
Zdieľať