Chvíľka nepozornosti stála Slováka 5 000 €: Uveril tejto správe, s peniazmi sa môže rozlúčiť!

Dávajte si veľký pozor, prísť môžete o tisíce eur.

Slovensko stále trápia podvody, ktoré sa často opakujú, akurát v mierne odlišnej podobe. Upozorňuje na ne Polícia SR, banky, iné spoločnosti či inštitúcie a samozrejme aj my. Nie je týždňa, kedy by niekto neprišiel o značnú finančnú čiastku. Inak tomu nie je ani teraz.

Len nedávno sme informovali o prípade muža z Prievidze, ktorý sa nechal nachytať a prišiel o 1 800 €, teraz tu máme ešte vážnejší prípad. Problémom býva hlavne fakt, že v takýchto prípadoch nie je bezmocná len banka, ale aj polícia.

Ako prísť o 5 000 €

Najnovší prípad je veľmi podobný tomu, ktorým sa neslávne preslávil muž z Prievidze. Muž z okresu Snina totiž naletel podvodníkom, ktorí vytvorili takmer identickú kópiu internetového bankovníctva. Poškodený muž sa do falošnej stránky prihlásil, čím prakticky odovzdal svoje prihlasovacie údaje útočníkom.

Predmetný email sa tváril legitímne, rovnako legitímne sa tvárila aj samotná stránka. Po prihlásení sa do fiktívnej stránky páchateľ alebo páchatelia bleskovo zareagovali a zadané údaje skopírovali do skutočného internetového bankovníctva. Banka následne okamžite zaslala SMS správu s kódom, ktorý je nutné zadať pri prihlásení. Ten nič netušiaci muž samozrejme zadal, akurát stále na falošnom webe.

TIP REDAKCIE
MIMORIADNE: Dávajte si pozor na NOVÚ SMS-ku, môžete prísť o peniaze!
Rozoznali by ste skutočný a falošný internet banking? Ilustr. foto.

Útočníkom sa zadaný kód pochopiteľne zobrazil, a tak ho mohli okamžite zadať do skutočného internet bankingu. Mužovi po chvíli prišli SMS správy, ktoré by nikto v živote nechcel vidieť. Najskôr mu prišla SMS správa o tom, že z účtu odišlo takmer 2 000 €, o pár minút na to dokonca bezmála 3 000 €.

Ako neprísť o 5 000 €

Ako sa teda chrániť, hovoríte si. Jednoducho. Ak vám banka zašle email alebo SMS správu, v ktorej sa nachádza odkaz na internetové bankovníctvo, neklikajte naň. Namiesto toho si otvorte aplikáciu alebo prehliadač a zamierte tam priamo. Takýmto spôsobom obídete prakticky jedinú zbraň, ktorú voči vám útočníci majú.

Total
19
Zdieľaní
Total
19
Zdieľať