Nemecko ide príkladom: V krajine odstavili 3 zo 6 jadrových elektrární

Aktuálne sa má jadrová energia v Nemecku podpisovať pod približne 10 % z celkovej produkcie elektrickej energie.

Nemecko učinilo dôležitý krok smerom k zelenšej budúcnosti. Presne na konci 2021 odstavila 3 z celkovo 6 jadrových elektrární. Zvyšné by mali byť vyradené neskôr tohto roku, píše server Politico.

Zámer krajiny je jasný, a to čo najskôr sa oslobodiť z využívania jadrovej energie. “Vďaka vyradeniu jadrových elektrární je naša krajina bezpečnejšia a pomáha predchádzať vzniku radioaktívneho odpadu,” uviedla ministerka životného prostredia Steffi Lemkeová.

“Teraz je nevyhnutné pokročiť v hľadaní konečného úložiska pre vysoko radioaktívny odpad, ako aj trvalých riešení pre nízko a stredne radioaktívny odpad,” deklaruje ministerstvo životného prostredia.

Odstávka sa má týkať elektrární Brokdorf v Šlezvicku-Holštajnsku, Grohnde v Dolnom Sasku a Gunremmingen C v Bavorsku. Zvyšné tri, ktoré majú byť odstavené najneskôr v priebehu tohto roku, sú Emsland v Dolnom Sasku, Isar 2 v Bavorsku a Neckarwestheim 2 v Bádensku-Württembersku.

Stimulom bola havária vo Fukušime

Stimulom pre zrýchlenie procesu upustenia od jadrovej energie zo strany nemeckej vlády bola tragická havária vo Fukušime v roku 2011. Havária spôsobila obrovské environmentálne škody, ktoré sprevádzali rozsiahle zemestrasenia a tsunami. Aktuálne sa má jadrová energia v Nemecku podpisovať pod približne 10 % z celkovej produkcie elektrickej energie.

TIP REDAKCIE
Energetika EÚ v roku 2020: Štvrtina celkovej elektriny sa vyrobila v jadrových elektrárňach

Nie všetci sú však z tohto rozhodnutia nadšení. Vznikla nemalá vlna kritiky, nakoľko sa Nemecko bude v blízkej budúcnosti musieť sústrediť na zvýšenie využívania obnoviteľných zdrojov, pričom súčasne sa zvýšila aj závislosť od energie získavanej z uhlia, ktorá nie je vôbec ekologická.

Total
22
Zdieľaní
Total
22
Zdieľať