České dráhy inovujú: Náhradné diely pre vlaky si budú vyrábať pomocou 3D tlačiarní

V budúcnosti sa má dopravný podnik zameriať na navýšenie investícií do 3D tlačiarní, ktoré by si mali njsť miesto v deviatich servisných strediskách.

Na kvalitu vlakov a vlakových služieb na území Česka a Slovenska má každý vlastný názor. České dráhy to však nevzdávajú a snažia sa všetkými silami otočiť stigmu asociovanú s vlakovou dopravou o 180 stupňov. A musíme uznať, najnovšie prehlásenie dopravného podniku tomu zrejme dosť pomôže.

České dráhy prostredníctvom Twitteru oznámili započatie testovania 3D tlačiarní. Práve túto modernú technológiu vraj plánujú využiť na údržbu českých vlakov. Spoločnosť v príspevku uvádza, že už majú vytipovaných 55 rôznych dielov, ktoré by mohli byť vyrábané prostredníctvom 3D tlače.

Ako píše server Connect.cz, podľa všetkého pôjde skôr o malé doplnky a súčiastky, nie celé vagóny. Ďalej uvádza, že vlastná výroba umožní skrátenie doby trvania servisu o až 52 dní, pričom ročná úspora pri 13 prvkoch s najdlhšou čakacou lehotou môže dosahovať až 800 tisíc českých korún (33 tisíc eur).

TIP REDAKCIE
Veľké vylepšenie pre foťáky: Apple má pri iPhone 14 výrazne navýšiť počet megapixelov

Produkcia formou 3D tlače taktiež dokazuje, že České dráhy si uvedomujú vážnosť situácie v dodávateľskom reťazci, ktorý sa v posledných mesiacoch potýka s nemalými problémami ovplyvňujúce celý svet. Zvyčajne sa s ním spája neodstatok polovodičov, no treba podotknúť, že na trhu chýbajú aj mnohé iné produkty či suroviny.

V budúcnosti sa má dopravný podnik zamerať na navýšenie investícií do 3D tlačiarní, ktoré by si mali njsť miesto v deviatich servisných strediskách.

Myslíte, že by niečo také bolo možné aj u nás na Slovensku?

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať