LG G8

LG vypína služby pre vývojárov, na odomknutie smartfónov máte posledné dni

Inštalácia alternatívnych Android ROM-iek sa skomplikuje.

Juhokórejská spoločnosť LG na jar tohto roka potvrdila, že svoju púť v podnikaní so smartfónmi končí. Po dlhodobých pretrvávajúcich nezdaroch výrobu smartfónov zastavila. Mobilná divízia generovala straty 23 po sebe idúcich štvrťrokov, odpredať sa ju nepodarilo.

Ukončenie podnikania v oblasti smartfónov však nie je také jednoduché. LG sa musí vysporiadať s existujúcimi záväzkami a súvisiacimi službami. Tím vývojárov spoločnosti stále sedí na svojich stoličkách.

Firma sa totižto zaviazala, že existujúcim zariadeniam bude aj naďalej poskytovať technickú podporu a aktualizácie softvéru. Tri veľké aktualizácie operačného systému by mali obdržať všetky prémiové smartfóny uvedené na trh od roku 2019. Vlastníci starších alebo modelov nižších tried však majú smolu.

LG
LG W41 Pro – posledný smartfón z dielne známeho výrobcu bol predstavený v marci tohto roka.

A smolu majú aj tí používatelia, ktorí by sa chceli vo svojich LG smartfónoch vŕtať. Výrobca oznámil, že k 31. decembru 2021 vypne služby pre vývojárov a taktiež pridružené webové stránky LG Mobile Developer. Z toho vyplýva istá nepríjemnosť, ako píše liliputing.com.

TIP REDAKCIE
Okamžité platby medzi bankami prichádzajú, prevod peňazí potrvá pár sekúnd

LG poskytuje oficiálny nástroj, resp. spôsob, ako v smartfónoch odomknúť zavádzač operačného systému, takzvaný bootloader. Technicky zdatným používateľom tak LG znemožní vykonať na smartfónoch root a inštaláciu alternatívnej Android ROM-ky.

Práve pri starších a smartfónoch nevlajkových tried si môžu vlastníci takýmto spôsobom predlžiť životnosť svojich zariadení. Komunita alternatívne zostavy operačného systému Android neustále vyvíja a aktualizuje. Aj starší smartfón tak môže prostredníctvom manuálnej inštalácie získať napríklad najnovší Android 12, hoci ho už výrobca nepodporuje.

Prirodzene, existujú aj neoficiálne metódy, ako bootloader odomknúť. V porovnaní s oficiálnym riešením však ide o zložitejší proces. Pokročilým používateľom bude nápomocné fórum vývojárov z XDA, kde nájdu všetky technické podrobnosti.

Total
18
Zdieľaní
Total
18
Zdieľať