geminidy

Vesmírne divadlo končí: Meteorický roj Geminidy vrcholí túto noc

Vesmíre divadlo môžete sledovať aj online, NASA pripravila živé vysielanie.

Posledný mesiac roka patrí „padajúcim hviezdam“ pomenovaným ako Geminidy. Meteorický roj sa dá pozorovať každoročne medzi 7. a 17. decembrom, jeho vrchol však pripadá na túto noc, teda čas medzi 13. a 14. decembrom.

Geminidy patria k najaktívnejším meteorickým rojom, vychádzajú zo súhvezdia Blíženci, na ktoré nakoniec odkazuje ich názvov (Gemini – Blíženci). Pôvod toho vesmírneho divadla nie je dokonale preskúmaný.

Vedci sa ale domnievajú, že pochádza z asteroidu 3200 Phaethon, ide vlastne o jeho trosky. Dráha našej planéty pretína tento oblak trosiek, vďaka čomu môžeme ich aktivitu na nočnej oblohe pozorovať.

Meteory sa so Zemou stretnú pri rýchlosti 34,6 km/s. Zaujímavosťou je, že po vstupe do atmosféry sa prejavujú zelenkastým svetlom. Bežne je dráha padajúcich hviezd, ako sa meteory ľudovo prezývajú, skôr biela, žltá alebo modrá. V maxime sa môže na oblohe objaviť niekoľko desiatok meteorov v priebehu jednej hodiny.

geminidy
Väčšina meteorov vychádza z jedného bodu v súhvezdí Blíženci. Na snímke z minulého roka sú radianty 388 meteorov. Zdroj: NASA

Môžeme Geminidy pozorovať aj zo Slovenska? Určite áno, najlepšie podmienky panujú na severnej pologuli. V prvom rade ale musí priať počasie. Dôležitá je, samozrejme, jasná obloha bez mrakov. Pozorovaniu tiež pomáha, ak nie je Mesiac príliš jasný, čo však túto noc platiť nebude, pokiaľ nezapadne za obzor.

TIP REDAKCIE
Android hry pre Windows PC: Google zahájil beta testovanie

Pozorovanie tiež komplikuje svetelné znečistenie, najsilnejšie je vo veľkých mestách. Ideálne je tak nahodiť zimnú výstroj a vybrať sa niekde na kopec ďalej za mesto.

Majte na pamäti, že sa vaše oči musia prispôsobiť tme. To môže potrvať aj 30 minút, vysvetľuje vo svojom blogu NASA. Medzitým by ste sa nemali pozerať na displej smartfónu alebo iný zdroj svetla, pokiaľ si chcete padajúce hviezdy užiť čo najlepšie.

Taktiež nie je vhodné upriamovať zrak priamo do radiantu, teda miesta, odkiaľ meteory vychádzajú. V blízkosti súhvezdia Blíženci budú mať len veľmi krátku dráhu a ľahko ich prehliadnete.

Nemáte chuť na mrazivú túru a počasie nepraje? Žiadny problém. NASA bude vysielať živý prenos, meteorický roj zachytí špeciálna kamera umiestnená v stredisku Marshall Space Flight Center sídliacom v meste Huntsville v americkom štáte Alabama.

Priamy prenos začína o 4. hodine nadránom nášho času, nadšenci si tak musia privstať (alebo ponocovať). NASA ho odvysiela na tejto adrese, na platforme Facebook Live. Zostáva veriť, že pohľad citlivej optiky kamery nezatienia mraky.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať