Podmienky na pozorovanie meteorickรฉho roja Perzeรญd sรบ tento rok priaznivรฉ. Maximรกlnu frekvenciu, pribliลพne 45 meteorov za hodinu, dosiahnu 12. augusta. Mesiac bude pozorovanie ruลกiลฅ iba minimรกlne, poฤas maxima aktivity bude ลกtyri dni po nove. TASR o tom informovala hovorkyลa Slovenskej akadรฉmie vied (SAV) Katarรญna Gรกlikovรก.
โUลพ desaลฅ dnรญ pred maximom je moลพnรฉ pozorovaลฅ zvรฝลกenรบ frekvenciu meteorov. Poฤas ลกtyroch dnรญ okolo maxima, od 9. do 13. augusta, stretne Zem 62 percent vลกetkรฝch Perzeรญd. Po maxime vลกak ich poฤet prudko klesรก a uลพ po troch dลoch moลพno pozorovaลฅ len jednotlivรฉ kusy. Tie sa mรดลพu objavovaลฅ aลพ do polovice septembra. Na pozorovanie perzeรญd je preto najvhodnejลกie obdobie od 5. do 13. augusta 2021,โ vysvetlil Jรกn Svoreล z Astronomickรฉho รบstavu SAV.
Meteorickรฝ roj Perzeรญd je prรบd prachovรฝch ฤastรญc v drรกhe periodickej komรฉty 109P/Swift-Tuttle, ktorรก sa k nรกm vracia raz za 133 rokov. โVรคฤลกina tรฝchto ฤastรญc bola sรบฤasลฅou mraku tisรญc a viac rokov. Po predposlednom prechode komรฉty perihรฉliom v roku 1859 sa z nej uvoฤพnil ฤalลกรญ oblak ฤastรญc, ktorรฝ v sรบฤasnosti pozorujeme ako samostatnรฉ vlรกkno prejavujรบce sa zvรฝลกenou frekvenciou zhruba jeden deล pred hlavnรฝm maximom,โ priblรญลพil astronรณm.
Meteory sa pohybujรบ mimo atmosfรฉry po rovnobeลพnรฝch drรกhach a po vniknutรญ do zemskej atmosfรฉry zhoria vo vรฝลกkach nad 80 kilometrov. Pri pozorovanรญ zo Zeme vplyvom perspektรญvy zdanlivo vyletujรบ z jednรฉho miesta na oblohe, radiantu, ktorรฝ leลพรญ v sรบhvezdรญ Perzea.