tesla

Tesla má novinku: Výšku poistného vypočíta na základe správania počas jazdy

Na rozdiel od iných poistných produktov založených na používaní, Tesla od vás nevyžaduje žiadnu dodatočnú inštaláciu sledovacieho zariadenia, nakoľko všetko potrebné sa už nachádza v základnej výbave.

Tesla oficiálne spustila svoj vlastný poistný program. O bežnom type poistenia však rozhodne reč nie je. Výšku vášho mesačného poplatku vám totiž vypočíta samo vozidlo, a to na základe vášho správania počas jazdy. O novinke informuje server Electrek.

Počas minulotýždňového stretnutia akcionárov riaditeľ svetoznámej automobilky, Elon Musk, oznámil, že so svojím poistným produktom expanduje do Texasu, pričom taktiež sľúbil príchod systému sledovania správania vodiča pri jazde. A tak sa aj stalo. Poistnú kalkulačku si môžu vyskúšať vlastníci elektromobilov Model S, Model 3, Model X aj Model Y, zatiaľ však len na pôde Texasu.

V čom je poistenie odlišné od ostatných?

V čom sa poistenie od Tesly odlišuje od bežného poistenia? Na rozdiel od iných poistných produktov založených na používaní, Tesla od vás nevyžaduje žiadnu dodatočnú inštaláciu sledovacieho zariadenia, nakoľko všetko potrebné sa už nachádza v základnej výbave.

Rozdiel možno nájsť aj samotnej výške poistného, ktoré je kalkulované na základe vašej jazdy, respektíve správania počas jazdy. Tento systém nahrádza iné zaužívané faktory, ako je vek, pohlavie či história poistných udalostí. Tesla vek ani pohlavie neberie do úvahy. Zaujíma ju len to, či ste dobrý šofér.

TIP REDAKCIE
Honor 60 a Honor 60 Pro OFICIÁLNE: Plynulé displeje, kvalitné foťáky aj bleskové nabíjanie

Hlavným faktorom má byť bezpečnostné skóre, ktoré bolo ako čerstvá funkcia predstavené minulý mesiac pre beta testerov systému FSD Beta (Full Self-Driving Beta). Funkcionalita je založená na piatich ukazovateľoch:

  1. Varovania pred čelnou zrážkou v prepočte na 1 000 míľ (1 609 km)
  2. Agresívne brzdenie
  3. Agresívne zabáčanie
  4. Neudržiavanie bezpečnej vzdialenosti od vozidiel
  5. Vynútená deaktivácia Autopilota

Zodpovedná jazda šetrí peniaze

Tesla uvádza, že tí, ktorí budú na základe výsledného skóre zaradení do priemeru, ušetria oproti ostatným približne 20 až 40 %. Tí, ktorí budú v rámci systému klasifikovaní ako najbezpečnejší šoféri, môžu ušetriť 30 až 60 %.

Pre lepšiu predstavu vám odporúčame pozrieť sa na tabuľku pod týmto odsekom. Môžeme v nej vidieť údaje zo sledovania správania vodiča rozdelené do jednotlivých mesiacov. Logika je celkom zrejmá – vyššie skóre, nižšie poistné (a naopak).

MesiacSkóreVýška poistného
190121 USD
290121 USD
39597 US
488130 USD
592111 USD
69883 USD
Zdroj: Tesla
Total
11
Zdieľaní
Total
11
Zdieľať