model s plaid

Tesla Model S Plaid je tu: Výkon ako PlayStation 5 a maximálka 322 km/h!

Odovzdávanie vozidiel meškalo, prebehnúť malo už v marci.

Dnes v skorých ranných hodinách nášho času automobilka Tesla odovzdala zákazníkom prvých 25 sedanov Model S Plaid. Na očakávanom podujatí, ktoré sa konalo v kalifornskej továrni Tesla, nechýbal ani Elon Musk. Zvedavé publikum informoval o všetkých vylepšeniach vlajkovej elektrickej rakety.

Prirovnanie k rakete je trefné. Model S Plaid ako rozmerný sedan, do ktorého sa zmestí celá rodina aj s batožinou, dokáže z nuly na stovku zrýchliť za 2,1 sekundy. So správnymi pneumatikami dokáže vyvinúť maximálnu rýchlosť 322 kilometrov za hodinu. Výkon pohonnej sústavy (tri motory) dosahuje 1020 koní.

Model S Plaid je podľa šéfa automobilky Tesla Elona Muska taký dobrý, že nemá zmyslel predávať jeho ešte o niečo lepšiu verziu označenú ako Model S Plaid Plus. Produkčný plán tejto verzie automobilka jednoducho zrušila.

model s plaid
Foto: YouTube Tesla

Na jedno nabitie prejde najrýchlejšie sériovo vyrábané auto sveta 628 kilometrov. Na 250 W nabíjačke získa vodič 300 km dojazd za približne 15 minút. Ako asi tušíte, takáto sranda niečo stojí. Vynovený Model S Plaid sa v USA predáva za 130 tisíc dolárov.

Kto bude chcieť lepší dojazd a zároveň priaznivejšiu cenu, objednať si môže verziu Long Range s rovnakou výbavou. Za 80 tisíc dolárov zákazník dostane dojazd na úrovni 652 kilometrov. Menší výkon (dva motory) obmedzuje zrýchlenie na 3,2 sekundy (0-100 km/h) a maximálnu rýchlosť na 250 kilometrov za hodinu.

model s plaid
Foto: YouTube Tesla

Elon Musk uviedol, že čoskoro budú schopní dodávať niekoľko stoviek vozidiel Model S Plaid týždenne. V budúcom štvrťroku by to malo byť až 1000 áut každý týždeň.

Exteriér vozidla sa zmenil len mierne, respektíve takmer vôbec. Aj to stačilo na to, aby elektromobil dosiahol extra nízky koeficient aerodynamického odporu 0,208. Naopak, výraznejšími zmenami prešiel interiér. Doménou paluby je 17-palcový horizontálny displej so štíhlejšími rámikmi. Za volantom sa na rozdiel od Modelov 3 a Y nachádza digitálny prístrojový štít.

model s plaid
Foto: YouTube Tesla

Ďalšia obrazovka je umiestnená za stredovou konzolou, určená je pasažierom na zadných sedadlách. Používateľské prostredie systému prešlo aktualizáciou. Jednotlivé položky je možné napríklad presúvať po obrazovke (drag-and-drop) rovnako, ako na modernom smartfóne alebo tablete. Samozrejmosťou je plynulosť systému a okamžitá odozva.

Z ďalších zlepšení spomenieme prepracovaný zadný rad sedadiel, ktorý ponúka ešte viac priestoru na hlavu a nohy cestujúcich. Vzadu tiež pribudli bezdrôtové nabíjačky pre smartfóny. Ušiam ulahodí 22 reproduktorov s výkonom 920 W.

model s plaid
Foto: YouTube Tesla

Čas strávený na nabíjacej stanici si môžu vodiči krátiť hrami. Nie hocakými. Počítač auta má výkon porovnateľný s konzolou Playstation 5. Poradí si „áčkovými“ hernými titulmi pri snímkovaní 60 FPS. Počas hrania dokáže počítač zároveň poháňať všetky ostatné služby spojené s vozidlom. Ak niekoho nebudú baviť hry, pustiť si môže Netflix alebo Spotify.

Model S Plaid v Európe

Zákazníci z Európy si musia na Model S Plaid ešte počkať. Nemecký web automobilky prezrádza, že bude dostupný v prvom štvrťroku 2022. Cena štartuje (bez príplatkov) na sume 126 990 eur. Verzia Long Range dostala cenovku 86 990 eur.

Ani toto podujatie automobilky sa neobišlo bez testovacích jázd, v rámci ktorých mohli účastníci zažiť enormné zrýchlenie výkonného elektromobilu na vlastnej koži. Niektorí zachytili jazdu na video, vďaka čomu si ju môžeme z pohľadu prvej osoby pozrieť aj my. Videá nižšie publikoval server Electrek.