Galaxy Z Fold 4 prinesie vytúženú zmenu! Samsung usilovne pracuje na znížení ceny

Ako to Samsung docieli? Jedným z hlavných spôsobov má byť náhrada drahých dodávateľov lacnejšími alternatívy, ktoré dokážu vyrobiť rovnako kvalitné komponenty za nižšiu cenu.

Samsung začiatkom minulého mesiaca predstavil tretiu generáciu svojich skladacích smartfónov Galaxy Z Fold a Galaxy Z Flip. Obidve zariadenia možno na základe špecifikácií zaradiť do segmentu vlajkových lodí. Aj napriek tomu sa však na viacerých trhoch netešia vytúženej popularite, pričom medzi hlavné dôvody nepochybne patrí vyššia cena.

Skladacie smartfóny sú stále veľmi mladým formátom. Výrobcovia pri tomto type zariadení musia používať nové a cenovo náročnejšie technológie, čo sa pochopiteľne odráža na ich konečnej hodnote. Galaxy Z Fold 3 si aktuálne môžete zadovážiť za 1 899 €. Lacnejší Galaxy Z Flip 3 vás vyjde na 1 049 €.

V budúcnosti sa však aj tento “nedostatok” skladacích smartfónov, minimálne čo sa Galaxy Z Fold 3 a Z Flip 3 týka, zmení. Čakať pritom zrejme nebudeme pridlho. Ako píše server PhoneArena odvolávajúci sa kórejského informátora Lanzuk, výraznejšieho cenového zníženia sa zrejme dočkáme už s príchodom Galaxy Z Fold 4. Tento model bude predstavený budúci rok.

galaxy z fold 3
Samsung Galaxy Z Fold 3 – Foto: Lukáš Zachar

Na čom môže Samsung ušetriť?

Ako to Samsung docieli? Jedným z hlavných spôsobov má byť náhrada drahých dodávateľov lacnejšími alternatívami, ktoré dokážu vyrobiť rovnako kvalitné komponenty za nižšiu cenu. Napríklad pri Galaxy Z Fold 3 a Z Flip 3 dokázal výrazne ušetriť na batériách aj UTG (ultratenkom skle).

V prvom prípade sa obrátil na čínskych výrobcov ATL a BYD, ktorí dokázali vyrobiť batériové články za lacnejšie a tým pádom nahradili predošlých, respektíve drahších dodávateľov.

Čo sa týka ultra-tenkého skla, cenu tohto komponentu dokázal Samsung redukovať o viac ako polovicu. Budúci rok pritom môže použiť nový materiál pre flexibilné obrazovky od LG, ktorý sľubuje ešte väčšiu pružnosť ako UTG, no zároveň aj nižšiu cenu. A čerešnička na torte? Podľa všetkého sa konečne zbavíme nesympatického zhybu viditeľného uprostred displeja.

Ďalšie peniaze môže Samsung ušetriť na kĺbe. Podľa publikácie The Elec má Samsung pre tento komponent na ďalší rok pripravených až troch potenciálnych dodávateľov, pričom sa k nim zrejme čoskoro pridá aj štvrtý.

A keďže je konkurencia pre post hlavného dodávateľa kĺbov pre Samsung tak silná, jednotliví výrobcovia sa budú navzájom podkopávať, respektíve ponúkať stále nižšie a nižšie ceny. Pochopiteľne, toto sa odrazí na nižšej cene výsledného produktu.

Koniec koncov, Samsung vraj má možnosť na výrobných nákladoch ušetriť toľko peňazí, že Galaxy Z Fold 4 môže debutovať za cenu približujúcu sa k hranici, za ktorú sa predávajú najvyššie modely z radu Galaxy S. Reč je o cenovke približne 1 400 až 1 500 €. Hoci to nie je úplne málo, rozhodne je to menej ako 1 900 €.