LG

Pevné ako sklo, ohybné ako plast: LG sľubuje lepšie skladacie displeje

V LG vymysleli Real Folding Window.

Spoločnosť LG v rámci svojej divízie LG Chem oznamuje, že vyvinula nový krycí materiál pre flexibilné obrazovky. Nazvala ho „Real Folding Window“ a tvrdí, že je pevný ako sklo a ohybný ako plast.

Technológia má za cieľ zlepšiť životnosť a pevnosť akéhokoľvek skladacieho zobrazovacieho panelu. Spoločnosť LG konkrétnosti neprezradila, očividne si je však výbornými vlastnosťami nového materiálu istá.

Oznámila totiž, že chce spustiť jeho sériovú výrobu v roku 2022, prvé zariadenia využívajúce túto technológiu by sa mali následne objaviť na trhu v roku 2023.

Špeciálny materiál sa nanáša na priehľadný plastový film, a to z oboch strán. Náter dosahuje hrúbku len niekoľkých mikrometrov. Následne sa táto krycia vrstva uloží na flexibilný OLED panel, čím sa zlepšia jeho vlastnosti.

Riešenie má byť pritom tenšie ako v súčasnosti používané polyimidové fólie a tvrdené sklá. Podľa LG bude táto technológia konkurencieschopnejšia aj z hľadiska ceny a nákladov na výrobu.

LG
Foto: LG Chem

Real Folding Window by mal napraviť dva zásadné neduhy, ktoré sú s flexibilnými obrazovkami spojené. V prvom rade bude mať ohybná obrazovka dlhšiu životnosť. LG uvádza, že vďaka jej technológii znesie akýkoľvek flexibilný panel minimálne 200 000 ohnutí bez toho, aby sa poškodil.

V druhom rade technológia minimalizuje viditeľnosť ohybov, respektíve miest zlomu, ktoré sú do určitej miery badateľné na každej ohybnej obrazovke. Bonusom navyše je, že nový materiál umožní ohýbať displeje smerom dovnútra aj von.

Real Folding Window sa najskôr objaví v skladacích smartfónoch. Neskôr sa dostane aj do notebookov či tabletov. LG na margo novej technológie uvádza, že v plánuje posilniť nadviazané partnerstvá s poprednými spoločnosťami pôsobiacimi v odvetví smartfónov.

Ako už vieme, spoločnosť LG trh so smartfónmi nadobro opustila. Ich výrobu zastavila koncom mája tohto roka.

Dopyt po skladacích zariadeniach bude v nasledujúcich rokoch rásť. Podľa prieskumnej spoločnosti Omdia dodali výrobcovia na trh v roku 2020 3,5 milióna skladacích smartfónov. V roku 2026 to má byť podľa jej odhadov až 50 miliónov smartfónov s ohybnou obrazovkou.