Epic reaguje na nový zákon Južnej Kórey: Chce, aby sa Fortnite vrátil do App Store

Južná Kórea zaviedla zákon, ktorý zakazuje exkluzivitu platobného systému Apple a umožňuje použitie alternatívnych spôsobov pre nákupy v aplikáciách.

Apple minulý rok v auguste odstránil populárny herný titul Fortnite zo svojho obchodu s aplikáciami. Štúdio Epic totiž zaviedlo nový platobný systém pre hernú menu V-Bucks, ktorý obchádzal podmienku amerického giganta odvádzať 30-percentnú províziu z každého nákupu. Platobná politika Apple sa však v poslednom roku vystavila značnej kritike, čo možno umožní hernému štúdiu pretlačiť Fortnite späť do App Store.

Epic sa môže poďakovať predovšetkým Južnej Kórei. Tá totiž zaviedla zákon, ktorý zakazuje exkluzivitu platobného systému Apple a umožňuje použitie alternatívnych spôsobov pre nákupy v aplikáciách. V reakcii na tento krok herné štúdio plánuje vrátiť Fortnite späť do iOS, nakoľko práve predmetná podmienka Apple viedla k pôvodnému odstráneniu titulu z tejto platformy.

Ak by jeho plán prešiel, Apple by musel obnoviť vývojárske konto spoločnosti Epic, ktorý bol odstavený rok dozadu. Americký gigant viackrát počas tohto obdobia prízvukoval, že nemá problém vrátiť Fortnite späť do App Store, ak Epic z titulu odstráni možnosť priamej platby za hernú menu a tým pádom nebude obchádzať jeho podmienky. Dodala pritom, že štúdio nebude trestať za inciovanie súdneho sporu.

S tým ale Epic nesúhlasí. Práve naopak, chce vrátiť Fortnite aj so svojím platobným systémom, k čomu ho nový zákon Južnej Kórey oprávňuje. Znamenalo by to však, že by hra bola dostupná len na tomto trhu. Aspoň zatiaľ.

Apple je motivovaný ziskom, je však nútený podnikať ústupky

Asi každému je jasné, že tvrdý postoj Apple k alternatívnym platobným metódam je motivovaný predovšetkým peniazmi. Provízia vo výške 30 % z každého realizovaného nákupu predsa len nie je zrovna málo.

Vyzerá to však, že s rastúcim objemom kritiky je americký gigant nútený podnikať ústupky. Nedávno dokonca odstránil podmienku odvádzania 30-percentnej provízie, avšak výhradne pre tzv. “čítacie” aplikácie operujúce na báze predplatného. Zaradiť medzi ne možno napríklad aplikácie pre e-knihy, hudbu či video. To znamená, že úľava platí aj pre svetové platformy ako Spotify či Netflix.

Čo sa týka sporu spoločností Apple a Epic, finálny verdikt sudcu sa očakáva v najbližších mesiacoch. Súdne konanie bolo ukončené ešte v máji.