apple

Južná Kórea prekvapila, schválila zákon, ktorý obmedzí Apple a Google

Obchody s aplikáciami musia otvoriť platobným službám tretích strán.

Poznáte to. Otvoríte si obchod s aplikáciami, vyberiete si produkt (aplikáciu, hru…) a zaplatíte zaň pomocou služby Apple Pay alebo Google Pay, v závislosti od platformy. Iné riešenie neexistuje, vývojári musia používať platobné brány prevádzkovateľov dvoch najväčších aplikačných obchodov.

Technologické firmy ako Google a Apple majú oproti klasickým finančným domom veľkú výhodu. Napriek tomu, že sa časť ich podnikania zaoberá sprostredkovaním platieb, nepodliehajú reguláciám. Apple aj Google si z každej uskutočnenej platby vo svojom obchode berie nemalú províziu.

Hoci existujú výnimky, vo všeobecnosti putuje na účty týchto firiem 30 percent z každého uskutočneného nákupu v Google Play alebo Apple App Store. O obmedzení moci technologických gigantov sa hovorí už dlhšie, k činu sa teraz ako prvá odhodlala Južná Kórea, informuje Engadget odkazujúci na denník Wall Street Journal.

Južná Kórea
Foto: Red.

Parlament tejto krajiny schválil nový telekomunikačný zákon, na základe ktorého musia firmy ako Google a Apple otvoriť svoje obchody s aplikáciami a hrami. To znamená, že zákazníci budú môcť za obsah zaplatiť aj cez platobnú službu tretej strany, čo bolo doteraz nemožné.

Nejde o jedinú vec, ktorú upravuje nový zákon. Všetky aplikácie a hry nahrávané do obchodov ich vývojármi musia prejsť schválením. Ide o bežný postup, na preverovaní kvality a bezpečnosti tej či onej aplikácie si dáva záležať najmä Apple.

Firmy po novom nesmú schvaľovanie aplikácií bezdôvodne zdržovať. Zo znenia vyplýva, že sa spoločnosti mohli takýmto spôsobom mstiť tým vývojárom, ktorí protestovali voči ich pravidlám. Pokiaľ sa Google a Apple nebudú schváleným zákonom riadiť, hrozí im mastná pokuta do výšky 3 percent z celkových príjmov inkasovaných na danom trhu.

Praktikami Googlu a Applu sa zaoberajú regulačné úrady v mnohých krajinách vrátane Európy. Výraznejší zásah do podnikania firiem sme ale doposiaľ nevideli, postarala sa oň až Južná Kórea. Nový zákon sa môže stať predlohou protimonopolných riešení, ktoré sa snažia nájsť regulačné úrady v USA a v EU.