Má vyššie IQ ako Einstein a Hawking: 10-ročné dievča študuje 2 vysoké školy a chce kolonizovať Mars

Adhara je mimoriadne nadané dievča.

Malé 10-ročné dievča sa pomaly ale isto stáva celebritou vo vedeckej obci. Má totiž pôsobivé IQ až 162, čo je o 2 body viac než IQ Alberta Einsteina a Stephena Hawkinga. Adhara Pérez Sánchez sníva o tom, ako raz bude astronautkou a ako zmení svet. V plánoch má dokonca aj kolonizáciu Marsu, píše NBC San Diego.

To, že je nadaná si rodičia všimli už v ranom veku. Ako 3-ročná sa naučila čítať, skladať 100-dielne puzzle a začala študovať základy algebry. Ako 10-ročná momentálne študuje dva odbory, jeden v systémovom inžinierstve na Universidad CNCI a druhý v industriálnom inžinierstve so zameraním na matematiku na UNITEC.

Mladé dievča však život jednoduchý určite nemá. Ako malej jej diagnostikovali Aspergerov syndróm, kvôli čomu jej robia problém sociálne interakcie. Aj z tohto dôvodu sa jej v škole medzi ostatnými deťmi až tak nedarilo. Situácii nepomohlo ani to, že si z nej uťahovali spolužiaci, ktorí ju nazývali „čudáčkou“ a podobne.

Adhara Pérez Sánchez

V 10 rokoch na univerzite

Jej mama sa preto rozhodla, že jej zabezpečí domácu výučbu a práve vtedy zistili, aká nadaná v skutočnosti je. Pri regulárnom IQ teste jej namerali výsledok 162. Pripomeňme, že za (v tomto smere) nadaného človeka sa považujú výsledky nad IQ 130.

Vďaka upravenému prostrediu, ktoré bolo šité presne pre malú Adharu dokázala skončiť základnú školu ako šesťročná a strednú školu ako osemročná.

Snom Adhary je študovať na University of Arizona, keďže práve s touto univerzitou má úzke vzťahy NASA. Vyzerá to tak, že sa jej to aj skutočne splní, na univerzitu ju pozval riaditeľ Robert C. Robbins.

Pérez Sánchezová je pod dozorom rodičov aktívna aj na sociálnych sieťach, kde motivuje deti s podobným hendikepom v tom, aby sa v živote nevzdávali. K tejto téme dokonca napísala aj knihu.