apple

Apple naozaj ustúpil, niektorým vývojárom umožní vyhnúť sa plateniu 30 % provízie

Zmena pravidiel sa týka tzv. “čítacích” aplikácií operujúcich na báze predplatného. Zaradiť medzi ne možno napríklad aplikácie pre e-knihy, hudbu či video.

Neuveriteľné sa stalo skutočnosťou. Apple po rozsiahlej kritike smerovanej na jeho platobný systém v aplikáciách ustúpil a zmenil svoje podmienky tak, že niektorým vývojárom umožní vyhnúť sa odvádzaniu 30 % provízie z realizovaných platieb, informuje agentúra Reuters.

Tento ústupok je súčasťou dohody s japonským protimonopolným úradom, podľa ktorého je zmena pravidiel postačujúca na ukončenie 5 rokov prebiehajúcého vyšetrovania zameraného na aplikácie pre video a hudbu. Nezahŕňal však hry, ktoré sa taktiež vyznačujú obrovským počtom interných transakcií.

Apple poľavuje, vývojárom umožní presúvať platby na externé platformy

O čo teda ide? Zmena pravidiel sa týka tzv. “čítacích” aplikácií operujúcich na báze predplatného. Zaradiť medzi ne možno napríklad aplikácie pre e-knihy, hudbu či video. Apple dovolí časti vývojárov, ktorí sa špecializujú na toto odvetvie, presúvať platby na externé platformy. Z tých si však už províziu brať nebude.

Aplikácie, ktorých sa táto zmena týka, tak po novom môžu obsahovať odkaz, ktorý užívateľov presmeruje na zvolenú platobnú platformu.

app store

Medzi tieto aplikácie patria napríklad aj služby ako Spotify či Netflix. Tým sa doposiaľ darilo obchádzať platobný systém tak, že nových užívateľov žiadali, aby sa prvýkrát registrovali prostredníctvom webových stránok.

Hoci si Apple vytiahol jeden veľký tŕň z päty, stále mu ich tam ostalo pomerne dosť. Musí sa popasovať rozhnevanými hernými spoločnosťami, ktorým sa nepáčia nastavené tvrdé pravidlá. Azda najznámejším konfliktom v tomto smere je súdny spor so štúdiom Epic Games, ktoré stojí za populárnym titulom Fortnite.