Fortnite

Veľká žaloba je na svete: Fortnite zmizol z AppStore aj Google Play, Epic Games podáva žalobu

Vývojárske štúdio EPIC Games už dlhšiu dobu špekuluje ako sa vyhnúť poplatkom súvisiacim s umiestnením ich hry na Apple AppStore a Google Play Store.

Vývojárske štúdio Epic Games už dlhšiu dobu špekuluje ako sa vyhnúť poplatkom súvisiacim s umiestnením ich hry na Apple AppStore a Google Play Store. Z každej mikrotransakcie v hre totiž musia vývojári odvádzať nemalú časť peňazí buď Apple alebo Google.

Štúdio sa preto rozhodlo, že do hry implementuje vlastný platobný systém, ktorý bol navrhnutý tak, aby obišiel nutnosť platiť. To sa pochopiteľne nepáči Apple ani Google, preto najpopulárnejšiu hru štúdia, Fortnite, odstránili. Vývojári sa však domnievajú, že obe spoločnosti praktizujú monopol, a preto podávajú veľkú žalobu.

Celá situácia začala ešte včera, keď Epic vydal serverovú aktualizáciu, ktorá zmenila platobný systém a vďaka ktorej sa vyhli plateniu 30 % „odvodu“ Apple. Ak hráči zvolili platbu cez platobný systém Epic, dostali 20 % zľavu na hernú menu V-Bucks.

20 % zľava na platbu cez vlastný platobný systém Epic.

Proti pravidlám

Podobný krok by radi spravili aj ďalší vývojári, no má to veľký háčik. Je to proti pravidlám AppStore aj Google Play Store. Apple zareagoval veľmi rýchlo a Fortnite z AppStore zmizol prakticky okamžite. O pár hodín na to sa k Apple pridal aj Google.

Je viac než pravdepodobné, že vývojárske štúdio Epic čakalo presne takúto reakciu, keďže pár minút na to už ohlásilo, že na Apple (a neskôr aj na Google) podáva žalobu. V žalobe stojí, že sa Apple správa monopolisticky, keďže núti všetkých vývojárov využívať ich platobný systém a okrem toho si z každej transakcie necháva 30 %. Vývojári sú presvedčení, že takýto prístup neubližuje len im, ale aj hráčom.

TIP REDAKCIE
MIMORIADNE: Obrovský POZOR pred Vianocami. Toto číslo cez SMSky potichu kradne peniaze!

Ne(chcú) peniaze

Cieľom žaloby pritom nie je finančná kompenzácia. Epic jednoducho chce, aby Apple a Google uvoľnili pravidlá a vývojárom umožnili do aplikácií implementovať to, čo chcú.

Priamo v žalobe sa okrem toho uvádza fakt, že Apple odstránil Fortnite z AppStore hneď po aplikovaní patchu, čo je ďalším dôkazom o tom, že Epic čakal takúto reakciu a dobre sa na ňu pripravil.

Schyľuje sa k veľkej vojne, ktorá môže navždy zmeniť vývojárske prostredie. Apple už roky obhajuje svoje pravidlá, na ktoré dohliada veľmi pozorne. Za posledných pár mesiacov Apple často spomína, ako mu môžu byť vývojári vďační za ekosystém, ktorý vytvoril a možnosť rastu, ktorá s tým prichádza.

Na druhej strane, Apple rok čo rok predstavuje nové služby, ktoré sú navrhnuté tak, aby pomaly ale isto vytlačili konkurenciu z obrazu. Bude zaujímavé sledovať aký postoj k celej situácii zaujmú súdy.

Zatiaľ čo Fortnite už nie je dostupný približne pre miliardu iOS zariadení, na Androide si ho zahrať môžete. Musíte si ho však stiahnuť priamo z webu Epic Games.

Čo poviete, kto má pravdu? Sú to Apple a Google alebo vývojári? Dajte nám vedieť v diskusii nižšie!

Total
15
Zdieľaní
Total
15
Zdieľať