Tim Cook

Tim Cook: CEO Apple začína deň už o štvrtej ráno, jeho najväčšou výzvou bolo vysporiadanie sa s pandémiou

“Robím to preto, lebo ráno môžem všetko kontrolovať lepšie ako počas dňa alebo večer. Počas dňa sa dejú veci, ktoré vás tak trochu vyvedú z miery. Ráno je vaše. Alebo by som mal povedať, že skoré ráno je vaše.”

Šéf spoločnosti Apple, Tim Cook, začína svoj bežný pracovný deň nevšedne skoro. V rozhovore s Australian Financial Review prehlásil, že za pracovným stolom sedí už o štvrtej hodine ráno. Prečo? Je to čas, kedy má nad všetkým plnú kontrolu, informuje server 9to5Mac.

“Robím to preto, lebo ráno môžem všetko kontrolovať lepšie ako počas dňa alebo večer. Počas dňa sa dejú veci, ktoré vás tak trochu vyvedú z miery. Ráno je vaše. Alebo by som mal povedať, že skoré ráno je vaše,” tvrdí Cook.

Tim Cook denne číta stovky e-mailov od zákazníkov

Cook ďalej uvádza, že veľkú časť svojho pracovného dňa venuje aj iným aktivitám, ktoré nemusia mať vždy priamu spojitosť s vedením firmy. Medzi tieto aktivity sa zaraďuje napríklad čítanie stoviek e-mailov od zákazníkov. “Nemôžem ich prečítať všetky. To by som netvrdil. Ale čítam ich mimoriadne veľa. Vďaka tomu viem, čo zákazníci cítia, čo si myslia a čo robia.”

Počas rozhovoru padlo mnoho ďalších zaujímavých, miestami už dobre známych myšlienok. Tim Cook je podľa vlastných slov veľkým nadšencom rozšírenej reality. Stále pritom zastáva stanovisko, že technológie môžu byť použité na dobré i zlé účely. Zastáva skutočnosť, že Apple vyrába technológiu, ktorá obohacuje životy zákazníkov a že poctivo premýšľa nad každým svojím krokom.

Taktiež povedal, že súkromie berie ako ľudské právo, že je otvorený konkurencii a že Apple vývojárom sprístupnil možnosť získania príjmov v hodnote až 600 miliárd dolárov.

Tim Cook – FOTO: Dancing Astronaut

Regulácia je potrebná

Cook čoraz častejšie spomína názor, že konanie Apple by vždy malo byť pod kontrolou regulačných orgánov. Zároveň však tvrdí, že si nemyslí, že by jeho firma robila niečo zle. “Technologický priemysel sa stal tak veľkou súčasťou ekonomiky, že je prirodzené, aby bol pod dohľadom. Akýkoľvek druh regulácie by mal byť odôvodnený tým, že je skvelá pre užívateľa. Regulácie musia zlepšovať životy, rovnako ako nový vynález alebo technológia.”

Rozhovor by sa samozrejme nezaobišiel bez spomienky na bývalého CEO a zároveň spoluzakladateľa Apple, Steva Jobsa. Cook tvrdí, že najväčšou výzvou nebolo prebratie vedenia firmy, ale vysporiadanie sa s následkami pandémie.