obchod play

Hodnotenia aplikácií a hier v Obchode Play prejdú zásadnou zmenou

Zohľadnia krajinu a typ zariadenia.

Recenzie a hodnotenia nie sú dôležité iba pri výbere fyzických produktov. Rôznu úroveň kvality a prevedenia majú aj softvérové produkty – aplikácie a hry, ktoré si sťahujeme do smartfónov.

Vždy pripomíname, aby používatelia venovali pozornosť hodnoteniam aplikácií. Ako sa už neraz stalo, do obchodov sa z času na čas dostanú škodlivé aplikácie, ktoré obsahujú napríklad reklamný malvér alebo iný druh škodlivého kódu.

A práve komentáre a hodnotenia od používateľov, ktorí sa na škodlivej aplikácii popálili, upozornia ostatných, aby sa jej vyhli. Pri hrách je zase nápomocné hodnotenie grafiky, ovládania a ďalších súvisiacich prvkov. Neraz používatelia upozornia napríklad na pay-to-win koncept, v rámci ktorého hráč v hre nedosiahne väčší úspech, pokiaľ z peňaženky nevytiahne platobnú kartu.

Google dnes vo svojom blogu oznámil, že hodnotenia aplikácií a hier zmení. Komentáre a hviezdičky zostávajú na svojom mieste. Upraví sa však ich hodnotenie, čo predstavuje zásadnú zmenu.

hodnotenia
Foto: Google

Len hodnotenia z rovnakej krajiny

Od novembra tohto roka sa budú pri aplikáciách a hrách v Obchode Play zobrazovať len hodnotenia od používateľov z rovnakej krajiny. Google sa domnieva, že súhrnné recenzie pochádzajúce z rôznych kútov sveta nemusia o kvalite tej či onej aplikácie povedať všetko.

Namiesto toho, aby všetci používatelia na celom svete videli rovnaké hodnotenie, bude Google generovať hodnotenia pre každú krajinu zvlášť. Používatelia zo Slovenska tak uvidia iba hodnotenia, ktoré aplikácii či hre udelili Slováci.

Nejde o jedinú zmenu. Od roku 2022 budú hodnotenia reflektovať aj typ zariadení. Hodinky, skladacie zariadenia, tablety, bežné smartfóny, Android Auto…v Obchode Play neuvidíme len hodnotenia od používateľov z rovnakej krajiny, ale aj z rovnakých druhov zariadení.

V praxi by mohlo ísť o zmenu k lepšiemu, za kratší koniec však môžu ťahať menšie krajiny. Nová aplikácia nemusí nazbierať dostatočný počet hodnotení, čo prípadný výber skomplikuje. Na možné problémy s aplikáciou alebo jej škodlivosť často upozornia ako prví práve zahraniční používatelia.

Zmena hodnotení je dôležitá aj pre vývojárov. Developer môže napríklad zistiť, že má jeho aplikácia vo verzii pre skladacie smartfóny nižšie hodnotenia, čo ho bude motivovať k lepšej optimalizácii.

Niektoré aplikácie tiež môžu trpieť chybou, ktorá ovplyvňuje používateľov len v jednej konkrétnej krajine (napr. zlá jazyková mutácia). Z toho vyplývajúce negatívne hodnotenia po novom „nepretečú“ do ostatných krajín.