Apple

Tim Cook: Android má 47-násobne viac škodlivého softvéru ako iOS. Je tomu skutočne tak?

Nie, nie je.

Vojna medzi iOS a Androidom je tu s nami už od samého vzniku inteligentných telefónov. A vyzerá to, že tu s nami bude aj do ich úplneho konca. Reč je o dvoch konkurenčných operačných systémoch, ktoré sa navzájom doťahujú v tom, čo ten druhý robí zle a naopak, čo on sám robí najlepšie. Ide o bežnú praktiku, ktorá sa uplatňuje nielen v oblasti operačných systémov, ale v podstate v každom odvetví každého priemyslu.

Väčšinou sú však na trhu k dispozícii viaceré alternatívy, čo o trhu s operačnými systémami pre smartfóny až tak veľmi neplatí. K dispozícii máme v podstate dve hlavné možnosti, a to Android alebo iOS, i keď je pravda, že z východu sa k nám pomaly dostáva aj tretia alternatíva v podobe HarmonyOS od spoločnosti Huawei.

Koniec koncov, doťahovačky a narážky sú medzi konkurenciou, najmä takto silnou, viac než bežné. S jednou takou “poznámkou” po novom prichádza Tim Cook, šéf spoločnosti Apple. Konkrétne padla počas rozhovoru s Brut America, keď Cook vyjadril silný nesúhlas s nahrávaním aplikácií do iPhonov prostredníctvom iných alternatív (obchody tretích strán), než je oficiálny obchod App Store.

Android je v tomto smere oveľa benevolentnejší. Užívatelia tohto operačného systému majú k dispozícii viac kontroly a tým aj možnosť získavať aplikácie aj z obchodov tretích strán. Nepochybne ide o obrovskú konkurenčnú výhodu, no na druhú stranu, spájajú sa s ňou aj riziká v oblasti bezpečnosti, čoho sa šéf Apple okamžite chytil.

Bez servítky: Tim Cook zaútočil na Android starými údajmi

Verí, že takéto získavanie aplikácií by kompletne zničilo nielen bezpečnosť smartfónov, ale aj nástroje na ochranu súkromia zabudované do obchodu App Store. K tomu dodal, že Android má 47-krát viac škodlivého softvéru ako iOS, informuje server Android Authority. Zdroj, z ktorého čerpal tento údaj, neuviedol.

Keď sa však pozrieme trochu do histórie, zistíme, že v správe spoločnosti Nokia z roku 2019 sa uvádza, že Android je zodpovedný za 47 % detegovaných infekcií nebezpečným malvérom, zatiaľ čo pri iOS to bolo len 1 %. O rok na to však malo v prípade Androidu percento rázne poklesnúť, a to na 26,6 %, pričom pri iOS malo zase mierne stúpnuť, a to na 1,7 %. Je tak zrejmé, že Cookovo vyjadrenie nebolo vôbec presné. Prečo teda vôbec niečo také vyslovil?

“Je to preto, lebo sme systém iOS navrhli tak, že existuje len jeden obchod App Store a všetky aplikácie sa pred uvedením do obchodu kontrolujú,” upresnil Cook. Taktiež je známym faktom, že škodlivé subjekty sa prirodzene zameriavajú na tie najpopulárnejšie platformy, pričom Android je celosvetovo najpopulárnejšou platformou pre smartfóny. Je tým pádom len logické, že na jeho adresu vždy padne viac útokov.

TIP REDAKCIE
Nový kráľ cenovo dostupných smartfónov? Redmi Note 11 bude oficiálne predstavený 28. októbra

Ako už bolo spomenuté, je jasné, že možnosť nahrávania aplikácií z tretích, čiže prostredníctvom neoficiálnych obchodov so sebou prináša určité riziká. Je to ale až natoľko zlé, aby to Cookovi stálo za uvedenie tak nepresných údajov? Odpoveď necháme na vás.

apple
Foto: Flickr/YunHo LEE

Najskôr si treba pozametať pred vlastným prahom

Ani iOS však nie je bezchybný. Tim Cook síce hovorí o “jedinom obchode” pre iPhony, no Apple vyslovene nezakazuje sideloading aplikácií. Je však podmienkou, aby mal užívateľ vývojárske konto. Ďalej, ako nedávno preukázal denník Washington Post, až 2 % z 1 000 najúspešnejších aplikácií v App Store boli podvody. Oficiálny obchod s aplikáciami sa dokonca nedávno stal terčom ďalšej vlny kritiky, nakoľko vyšlo najavo, že doň bolo nahraných až 2 500 aplikácií obsahujúcich škodlivý softvér, pričom si tieto infikované aplikácie stiahlo až 120 miliónov zákazníkov.

Samozrejme, to neznamená, že jeho najväčší konkurent, obchod Play Store, nemá za sebou žiadnu kontroverziu. Aj ten už si párkrát zlízol nemilú kritiku. Dokazuje to však, že App Store nie je až taký bezpečný, ako ho firma prezentuje svojim zákazníkom.

Ďalšou zaujímavosťou je skutočnosť, že nová verzia operačného systému Android bude ponúkať lepšiu podporu pre alternatívne obchody s aplikáciami, pričom Google nastolil nové podmienky, aby zaistil ešte kvalitnejšiu ochranu svojich užívateľov. Inými slovami, chce dokázať, že si užívateľ nemusí vyberať medzi bezpečnosťou a obchodmi tretích strán, ale že tieto dve veci môžu existovať aj bok po boku.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať