Elektromobil Tesla narazil do policajného auta, mal aktivovaného autopilota

27-ročný vodič elektromobilu a vodič pokazeného vozidla utrpeli len ľahké zranenia. Policajta Tesla tesne minula, z kolízie tak vyviazol bez jediného škrabanca.

Autopilot spoločnosti Tesla má aj napriek svojim výrazným pokrokom za posledné obdobie stále ďaleko od dokonalosti. Je síce pravda, že sú prípady, kedy sa mu podarilo zachrániť ľudský život, no pomerne často sa objavujú reportáže, ktoré hovoria o tom, ako elektromobily s aktivovaným autopilotom vrážajú do iných vozidiel.

Úrad pre bezpečnosť cestnej premávky, skrátene NHTSA, prehlásila, že funkcia Autopilot má mať vážne nedostatky, a to predovšetkým v rozpoznávaní parkujúcich či odstavených vozidiel záchranných zložiek. Kvôli tomu sa americké ministerstvo dopravy rozhodlo systém podrobiť dôkladnej kontrole. Autopilot mal od roku 2018 spôsobiť 11 nehôd, ktoré si vyžiadali 17 zranení a 1 úmrtie.

Najnovší incident sa udial 28. augusta o piatej hodine ráno, blízko amerického Orlanda. Policajt zastavil, aby pomohol s poruchou na druhom vozidle. Aktivoval teda výstražné svetlá, vystúpil a vydal sa smerom k pokazenému autu. Z ničoho nič sa však prirútila Tesla s aktivovaným autopilotom, ktorá vrazila nielen do jeho služobného vozidla, ale aj do auta, ku ktorému práve kráčal, píše UNILAD.

27-ročný vodič elektromobilu a vodič vozidla s poruchou utrpeli len ľahké zranenia. Policajta Tesla tesne minula, z kolízie tak vyviazol bez jediného škrabanca, píše AP News.

Americké ministerstvo vyšetruje 765 tisíc elektromobilov Tesla

Incident tak opäť zahŕňal odstavené policajné auto, čo viac-menej dokazuje prítomnosť a dôležitosť nedostatkov, na ktoré pred časom upozornil úrad NHTSA. Ministerstvo dopravy USA má do vyšetrovania zahrnúť až 765 tisíc vozidiel z radov S, 3, X a Y, ktoré boli vyrobené medzi rokmi 2014 a 2021. Väčšina zo spomenutých nehôd sa mala udiať v neskorších hodinách. Aj to viac-menej sedí, nakoľko najnovší incident sa udial nadránom.

Je len otázkou času, kedy Tesla dovedie svoj autonómny systém riadenia k maximálnej dokonalosti. Zatiaľ tam však nie je, preto by mali vodiči vozovke venovať patričnú pozornosť aj v prípade, že majú aktivovaného autopilota. Bezpečnosť je predsa len vždy prvoradá.