HarmonyOS sa postupne rozpína, poháňa už 10 miliónov zariadení

Aktualizácie sú dostupné na domácom trhu v Cíne.

Operačný systém HarmonyOS 2 od Huawei je necelé tri týždne dostupný vo finálnej spotrebiteľskej verzii. Výrobca ním vybavil nové hodinky Watch 3 a taktiež tablety MatePad Pro.

HarmonyOS 2 je univerzálnym operačným systémom, ktorý bude poháňať celý rad inteligentných zariadení. Nielen smartfóny, hodinky a tablety, ale aj televízory, autá, zariadenia inteligentnej domácnosti a internetu vecí. Všetky budú schopné vzájomnej komunikácie.

Huawei si dal za cieľ, že HarmonyOS 2 dopraví do konca tohto roka do 360 miliónov zariadení. Cesta k takémuto číslu vedie aj cez aktualizácie starších zariadení, ktoré sú s novým systémom kompatibilné. HarmonyOS 2 nie je úplne novým operačným systémom v pravom slova zmysle.

Stále je postavený na základoch operačného systému Android, presnejšie na Android Open Source Project a ďalších otvorených zdrojoch tretích strán. V podstate ide o niečo podobné ako FireOS od Amazonu.

HarmonyOS pre desiatky zariadení

Krátko po uvedení nových hardvérových produktov Huawei uvoľnil aktualizáciu na HarmonyOS 2 pre smartfóny P40, Mate 40, Mate 30 a pár ďalších. Kto chce, môže si ju dobrovoľne nainštalovať. Len uvedieme, že sú tieto aktualizácie dostupné iba na trhu v Číne.

Záujem o nový HarmonyOS 2 prejavilo cez 10 miliónov používateľov, ktorí si ho do svojich smartfónov nainštalovali. Huawei prvú významnejšiu métu oslávil tematickou tortou, ako ukazujú fotografie publikované čínskym serverom mydrivers.com.

harmonyos
Foto: mydrivers.com

Huawei má v pláne v nadchádzajúcich mesiacoch a rokoch vydať aktualizáciu pre približne stovku zariadení, čo je určite ambiciózny cieľ. Používatelia z Číny nemusia nad inštaláciou operačného systému váhať. Prístup k aplikáciám a službám od Google nemajú tak či tak, nový systém ich teda o nič zásadné nepripraví.

Aj preto sa Huawei možno nehrnie do aktualizácií určených pre medzinárodný trh. Zákazníci mimo Číny nemajú problém kvôli aplikáciám a službám od Google presedlať na zariadenia iných značiek, čo sa už v konečnom dôsledku prejavilo. Huawei podiel na trhu so smartfónmi stráca, migrujúcich zákazníkov si podchytila konkurencia, napríklad dravé Xiaomi.

Ak si bude chcieť našinec HarmonyOS vyskúšať, bude mať možnosť. A to oficiálnou formou. Huawei Watch 3 ako prvé hodinky s operačným systémom HarmonyOS sa dostanú ešte v priebehu tohto mesiaca aj na slovenský trh. Predávať sa budú za cenu od 389 po 429 eur, v závislosti od prevedenia. Novinku do svojich ponúk zariadia aj vybraní mobilní operátori.