android

Android získa nové funkcie. Google vylepšil správy, klávesnicu či ovládanie hlasom

Po smartfónich Pixel prišiel rad aj na ostatné Android zariadenia.

Spoločnosť Google nedávno predstavila niekoľko nových funkcií pre smartfóny Pixel, ktoré získali spolu s júnovou bezpečnostnou aktualizáciou. Po krátkom čase prichádza s ďalším súborom noviniek, ktoré sú tentokrát určené pre všetky zariadenia s novšími verziami operačného systému Android. Google o nich informuje vo svojom blogu.

Niektoré z nových funkcií v našich končinách nevyužijeme. Ide napríklad o systém varovania pred zemetraseniami, v rámci ktorého smartfón funguje ako pasívny seizmometer. Tento systém bol vyvinutý v spolupráci s vládnou organizáciou United States Geological Survey, detekciu otrasov zabezpečujú citlivé senzory smartfónu.

Zo začiatku bol systém dostupný len v USA. Neskôr sa dostal na Nový Zéland a Grécko. Po novom budú smartfóny upozorňovať na zemetrasenie aj v Turecku, na Filipínach, v Kazachstane, Kirgizskej republike, Tadžikistane, Turkménsku a Uzbekistane.

android
Foto: Google

Počíta sa aj s globálnou dostupnosťou funkcie, tá však príde až niekedy v budúcnosti. Google ju zatiaľ sprístupňuje postupne, po vybraných krajinách.

Správy

V aplikácii Správy Google pribudla možnosť označovať doručené správy hviezdičkou. Takýmto spôsobom môžete označiť obľúbené alebo dôležité správy, ku ktorým následne dokážete okamžite pristupovať prostredníctvom vyhľadávacieho panela.

android
Foto: Google

Obsah označený hviezdičkou sa uloží do samostatnej kategórie. Hviezdičkou môžete označiť napríklad správy, ktorých obsahom je heslo k WiFi, adresa, telefónne číslo či iné údaje, ktoré považujete za dôležité.

Gboard

Klávesnica Gboard ponúkne kontextové návrhy z Emoji Kitchen. Emoji Kitchen funguje tak, že spája dva vybrané symboly Emoji do jedného, čím sa vytvorí jedna originálna nálepka. Ak si vyberiete ikonu klobúka a snehuliaka, nástroj vytvorí Emoji snehuliaka s nasadeným klobúkom.

android
Foto: Google

Klávesnica používateľovi automaticky zobrazí, resp. odporučí príslušné symboly z Emoji Kitchen podľa kontextu zadávaného textu. Pracovať ale dokáže len so správami napísanými v angličtine, španielčine a portugalčine. Na podporu ďalších jazykov si musíme počkať.

Google Asistent

Digitálna asistencia od Google už zvládne otvárať a ovládať nainštalované aplikácie pomocou hlasového príkazu „Hey Google“. Pohodlný spôsob interakcie ale nepodporujú všetky aplikácie. Google ich zoznam rozšíril. Pribudla napríklad aj u nás obľúbená Strava.

Výhodou je, že si asistencia poradí aj s komplexnejšou požiadavkou. Pomocou hlasu môžete aplikáciu nielen otvoriť, ale aj vyhľadávať v jej štruktúre. Ak napríklad zadáte povel „Hey Google, zobraz mi údaje z posledného tréningu v aplikácii Strava,“ asistent tieto údaje zobrazí na uzamknutej obrazovke smartfónu.

Hlasový prístup

Hlasový prístup je užitočnou funkciou, vďaka ktorej môžu používatelia s motorickým postihnutím ovládať svoj smartfón iba pomocou hlasu. Google túto funkciu vylepšil detekciou očí.

Smartfón tak bude na hlasové požiadavky reagovať len vtedy, keď sa naň používateľ pozerá. Jedinec sa tým pádom môže pokojne rozprávať s ľuďmi a zároveň používať svoj smartfón. Ľahšie bude prebiehať aj zadávanie hesiel.

android
Foto: Google

Smartfón jednoducho požiadate, aby do textového poľa zadával veľké alebo malé písmená. Rozumie tiež názvom symbolov a znamienok.

Android Auto

Systém Android Auto získal nové možnosti prispôsobenia, v rámci ktorých si môžete manuálne zapnúť tmavý motív používateľského prostredia. Zlepšila sa aj podpora pre komunikačné aplikácie ako WhatsApp alebo Správy.

Prehľadávanie obsahu uľahčujú nové karty v multimediálnych aplikáciách alebo tlačidlo „AZ“, ktoré zoradí príslušný obsah podľa abecedy.

Všetky tieto nové funkcie bude Google podporovaným zariadeniam (Android 6.0 a novší) dodávať postupne, v priebehu druhého polroka.