ipados

Apple predstavil iOS 15, iPadOS 15 a watchOS 8 s množstvom vylepšení

Produktivita, komunikácia, zdravie, šport či lepšia ochrana súkromia.

Spoločnosť Apple má tohtoročné podujatie WWDC 2021 za sebou. Hoci počas neho nepredstavila žiadny hardvér (špekulovalo sa o nových počítačoch MacBook) softvérových noviniek je dosť. Evolučné vylepšenia sú sústredené do nových verzií operačných systémov iOS 15, iPadOS 15 a watchOS 8. Výrobca tiež predstavil novú verziu systému macOS s označením Monterey.

Operačný systém iOS 15 pre smartfóny iPhone bude v stabilnej verzii dostupný na jeseň. Nainštalovať si ho budú môcť používatelia zariadení série iPhone 12 a iPhone 11, ‌modelov iPhone‌ XS, ‌iPhone‌ XS Max, iPhone XR, ‌iPhone‌ X, ‌iPhone‌ 8, ‌iPhone‌ 8 Plus, iPhone‌ 7, ‌iPhone‌ 7 Plus, ‌iPhone‌ 6s, ‌iPhone‌ 6s Plus, ‌iPhone SE‌ (1. a 2. generácia) a iPod Touch (7. generácia).

Upozornenia

Vývojári Apple prekopali v systéme iOS 15 správu upozornení. Po novom sa pri nich zobrazí väčšia ikona aplikácie alebo fotografia osoby z adresára kontaktov, vďaka čomu rýchlym pohľadom zistíte, či je upozornenie dôležité.

ios 15
Foto: Apple

Prakticky pôsobí takzvaný Súhrn upozornení, ktorý zoskupí nepodstatné upozornenia do jedného celku. Zobrazia sa vám naraz, v čase, ktorý si sami zvolíte. Súčasťou tohto súhrnu ale nebudú upozornenia na správy ani iné zásadnejšie oznámenia, takže o nič podstatné neprídete.

Režim sústredenia

Novinkou sú profily Focus – štyri prednastavené režimy, v rámci ktorých sa upozornenia odfiltrujú podľa toho, v akej situácii sa nachádzate. Bežný režim Nerušiť dopĺňa Pracovný, Osobný a Režim spánku. Pokiaľ si aktivujete napríklad Pracovný režim, iOS 15 vám prioritne doručí upozornenia zo súvisiacich aplikácií (Mail, Dokumenty a pod.).

ios 15
Foto: Apple

Režimy sú synchronizované naprieč zariadeniami. Ak si vybraný profil zapnete na smartfóne iPhone, automaticky sa aktivuje aj na tablete iPad a podobne.

FaceTime

Aplikácia FaceTime získala viacero nových funkcií. Novinkou je priestorový zvuk Spatial Audio. Voice Isolation zase utlmí okolitý ruch a zvýrazní hlas váš hlas, čo sa hodí najmä pri komunikovaní v hlučnejších prostrediach.

Ak ale chcete, aby bolo počuť naozaj všetko, zapnete si režim Wide Spectrum. Ten zachytí nielen váš hlas, ale tiež všetky zvuky vo vašom okolí. V rámci video hovorov pribudlo zobrazenie zapojených kontaktov v mriežke. Fotky osôb sa zobrazia na dlaždiciach rovnakej veľkosti.

ios 15
Foto: Apple

Dobre tiež vyzerá portrétový režim pre video hovory. Funguje podobne ako režim Portrét vo fotoaparáte. Pozadie za osobou pekne rozostrí. Dostupné je aj plánovanie hovorov cez FaceTime. Odkaz na plánovaný rozhovor adresátovi jednoducho zašlete cez WhatsApp alebo inú komunikačnú aplikáciu.

Pripojiť sa môžu dokonca aj používatelia zariadení s OS Windows a Android. Obmedzenie spočíva v tom, že sa k hovoru môžu pripojiť len cez webové rozhranie. Aj to je ale lepšie ako nič. Súbor noviniek finalizuje funkcia Obraz v obraze, Zdieľanie obrazovky a zdieľanie hudby alebo videí prostredníctvom SharePlay.

Ochrana osobných údajov

V systéme iOS 14.5 si musia aplikácie od vás pýtať povolenie na to, aby mohli sledovať vašu aktivitu naprieč aplikáciami a webmi. Apple v práci na lepšej ochrane súkromia pokračuje aj v novej verzii systému iOS 15. Na jednom mieste teraz môžete vidieť, ako často využívajú nainštalované aplikácie povolenia, ktoré ste im udelili.

ios 15
Foto: Apple

Okrem toho uvidíte, s akými službami tretích strán komunikujú. Takýmto spôsobom môžete napríklad zistiť, či niektorá aplikácia neodosiela informácie o vašej polohe externým subjektom príliš často. Narábanie s osobnými údajmi je teda opäť o niečo transparentnejšie.

Počasie, Mapy

Aplikácia Počasie v systéme iOS 15 dostala nové pozadia, ktoré budú reflektovať aktuálne meteorologické podmienky. Prepracované tapety s vylepšenou grafikou presnejšie odzrkadlia polohu Slnka, zrážky a ďalšie pridružené javy.

Lepší prehľad o počasí tiež zabezpečí hodinová predpoveď. Nechýba ani zobrazenie mapy na celej obrazovke alebo radar s podrobnosťami o kvalite ovzdušia.

ios 15
Foto: Apple

Aktualizácia Máp od Apple poteší hlavne obyvateľov USA, ktorí dostanú podrobnejšie zobrazenie mnohých veľkých miest. Vodiči ocenia detailnejšie zobrazovanie semaforov, jazdných pruhov a pruhov vyčlenených pre autobusy a taxi služby alebo komplexnú 3D vizualizáciu zložitých križovatiek. Aktualizácia bude v priebehu roka dostupná aj pre platformu Apple CarPlay.

TIP REDAKCIE
Sľubovali BlackBerry smartfón, no teraz sú ticho: Čo sa stalo?

Slúchadlá AirPods

Slúchadlá  AirPods Pro a Max už len tak ľahko nestratíte. Po novom ich dokážete vyhľadať prostredníctvom aplikácie Nájsť. Aplikácia vás zároveň upozorní, pokiaľ ste si slúchadlá zabudli vziať so sebou.

Asistentka Siri vám do slúchadiel dokáže prečítať dôležité upozornenia. Zábudlivcov poteší, že zvládne prečítať aj nákupný zoznam. Všetky detaily o systéme iOS 15 nájdete v tlačovej správe na webe Apple.

iPadOS 15

Aktualizovaný iPadOS 15 dorazí do podporovaných zariadení na jeseň. Obdržia ho všetky tablety iPad Pro, tablety iPad od 5. po 8. generáciu, model ‌iPad Air‌ 3. a 4. generácie, iPad‌‌ Air 2, iPad mini 4 a iPad mini 5.

Najzásadnejšou novinkou v systéme iPadOS 15 je možnosť umiestňovať widgety kdekoľvek na obrazovku. Widgety svojou veľkosťou zohľadňujú pomery rozmerných obrazoviek tabletov od Apple. Domácu obrazovku si môžete upraviť podľa svojho vkusu tak, aby ste mali všetko, čo považujete za dôležité, na očiach.

ipados 15
Foto: Apple

Zlepšenia sa dočkal aj multitasking. Apple zjednodušil a sprehľadnil otváranie a prepínanie aktívnych okien na rozdelenej obrazovke. Uľahčujú to aj nové klávesové skratky. Napríklad funkcia Shelf (v spodnej časti obrazovky) dovoľuje okamžite pristupovať ku všetkým kombináciám aplikácií, ktoré sú otvorené v rámci rozdelenej obrazovky.

ipados 15
Foto: Apple

iPadOS 15 je v podstate takmer rovnakým systémom ako iOS 15, len je prispôsobený pre tablety. Časť noviniek teda oba systémy zdieľajú, napríklad vyššie spomenutú ochranu osobných údajov a podobne.

Ďalšie podrobnosti o iPadOS 15 nájdete TU.

WatchOS 8

Operačný systém watchOS 8 je určený pre hodinky Apple Watch Series 3, 4, 5 a 6, ako aj pre Apple Watch SE. V rámci spojenia podporuje iPhone 6s a novší, respektíve operačný systém iOS 14 a jeho novšie verzie.

Apple v operačnom systéme pre hodinky Watch doplnil najobľúbenejší ciferník Photos novým Portraits Watchface. Fotku z iPhonu premení pomocou strojového učenia na viacvrstvový záber s jasne viditeľnou hĺbkou.

watchos 8
Foto: Apple

Pohybom zápästia alebo pootočením digitálnej korunky fotku osoby alebo trebárs domáceho miláčika priblížite, čím sa na obrazovke vytvára akýsi priestorový efekt. Ide skôr o vizuálnu hračku, vo watchOS 8 ale pribudlo aj pár užitočnejších vecí.

V aplikácii Spánok nájdete novú metriku frekvencie dýchania. Dýchanie je počas spánku väčšinou pravidelné, no pokiaľ nastane náhla zmena, ktorá môže signalizovať zdravotný problém, hodinky s watchOS 8 ju zachytia.

watchos 8
Foto: Apple

Vývojári tiež pripravili novú verziu aplikácie Dýchanie. Dychové cvičenia sú sprevádzané vynovenými animáciami a ďalšími prvkami. Vo watchOS 8 pribudli dva nové typy tréningov – Tai Chi a Pilates. Predplatitelia služby Fitness+ navyše dostanú sériu tréningov s cvičiteľkou Jeanette Jenkins.

watchos 8
Foto: Apple

Vývojári zjednodušili zdieľanie fotografií z hodiniek Apple Watch a taktiež prácu s textom prostredníctvom funkcie Scribble. Po novom môžete odpovedať na správu pomocou GIF animácie. Vtipné GIF-ko si pri odosielaní správy vyberiete z na to určenej sekcie, kde sa ich naraz zobrazí hneď niekoľko.

watchOS 8
Foto: Apple

Súhrn všetkých noviniek v systéme watchOS 8 si môžete prezrieť na webe Apple. WWDC je primárne softvérovou konferenciou, absencia nového hardvéru preto neprekvapuje, aj keď sa o ňom špekulovalo.

Tohtoročné podujatie v mobilných ekosystémoch nič revolučné neprinieslo, suma čiastkových zlepšení a nových funkcií je ale slušná. Zariadenia od Apple sa vďaka nim budú opäť používať o niečo lepšie a príjemnejšie.

Ak sa vám nechce čakať na jesenné vydanie stabilnej verzie iOS 15 či iPadOS 15, už o mesiac si budete môcť nainštalovať verejné beta verzie operačných systémov. V tejto chvíli sú dostupné iba pre vývojárov.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať