Pozor na túto podvodnú SMS: Vyzerá tak, že ju poslala banka, v skutočnosti vás okradne

Podvodníci opäť stupňujú tempo, ktorým ohrozujú ľudí na Slovensku a v susednom Česku. Tentokrát na ľudí mieri podvodná SMS správa, ktorá sa tvári tak, ako by ju odoslala banka ČSOB. V skutočnosti sú za správou útočníci, ktorí chcú získať prístup k internetovému bankovníctvu.

Vážený klient. Vaše identifikačné číslo je z bezpečnostných dôvodov zablokované,“ píše sa v správe, hoc je napísaná lámanou češtinou. Odosielateľ správy vystupuje ako „CSOB“. V správe je aj odkaz na odblokovanie účtu, ktorý však smeruje na stránky útočníkov.

Po kliknutí na odkaz sa vám zobrazí webová stránka vyzerajúca ako portál internetového bankovníctva. Ide pochopiteľne o kópiu snažiacu sa obete oklamať a donútiť ich zadať svoje prihlasovacie údaje.

Varovným znamením by mala byť samotná stránka, ktorá sa vám otvorí. Namiesto ib.csob.cz sa otvára ruská doména (.ru), píše iDnes.cz.

Premyslený systém

Možno si hovoríte, že bez SMS kľúču alebo iného dvojfaktorového overenia sa vám do bankovníctva nedostanú. Pravda je však taká, že systém útočníkov dokáže ukradnuté údaje okamžite prekopírovať do skutočného online bankovníctva. Ak vám príde overovacia SMS správa, hneď ju použijú, a tak získajú prístup k vašim prostriedkom.

Hovorca českej ČSOB, Patrik Madle, informoval, že na podvod už naletelo niekoľko desiatok ľudí, ktorí ich obratom kontaktovali. Vyriešenie problému má byť ich prioritou. Medzičasom sa podobné SMS správy môžu objaviť aj na Slovensku, resp. prezliekať sa za iné banky. Dávajte si preto veľký pozor.