windows 10x

Windows 10X sa možno konať nebude, Microsoft mal vývoj zastaviť

Avizované okná zrejme zostanú zatvorené.

Snahy spoločnosti Microsoft dodať spotrebiteľom jednoduchší a optimalizovanejší operačný systém Windows pravdepodobne ochladli. Predmetom čerstvej správy je systém Windows 10X, ktorý sa kreoval ako možná konkurencia pre Chrome OS od Google.

Windows 10X sa mal pôvodne dostať na trh niekedy v priebehu tohto roka. V januári uniklo na verejnosť video, ktoré zobrazovalo jeho používateľské rozhranie a pár hlavných prvkov. Naznačovalo to, že je premiéra nového systému na spadnutie, možno sa ho však nedočkáme vôbec.

Podľa zdrojov z prostredia spoločnosti mal softvérový gigant presunúť zdroje na výskum a vývoj k štandardnému operačnému systému Windows 10, pričom Windows 10X odsunul na druhú koľaj.

V tejto chvíli nie je jasné, či Microsoft projekt zastavil nadobro. Podľa zdrojov však Windows 10X tento rok neuvidíme.

windows 10X
Foto: Zac Bowden/Twitter

Microsoftu sa s odľahčenými verziami svojho operačného systému zrovna nedarí. Windows RT, vychádzajúci zo systému Windows 8, bol optimalizovaný pre procesory ARM, respektíve pre zariadenia, ktoré boli takýmto čipsetom vybavené.

Bol predinštalovaný na vybraných tabletoch a prenosných počítačoch. Výhradný prístup k aplikáciám zabezpečoval len integrovaný obchod Windows Store. Asi netreba pripomínať, že Windows RT bol všetkým, len nie úspešným operačným systémom.

TIP REDAKCIE
SWAN a 4ka spúšťajú pevný 5G internet na doma: Rýchlosť až 250 Mb/s a cena 21 €!

Rovnako neslávne skončil aj druhý pokus menom Windows 10S. Tento systém mal zase ponúknuť dostatočný výkon na zariadeniach s nízkou spotrebou energie. Iterácie RT a 10S spotrebitelia jednoducho neprijali.

Možno sa Microsoft rozhodol ukončiť vývoj verzie 10X ešte skôr, než by si musel na tričko pripísať ďalší neúspech. O zbytočne investované prostriedky a čas ale ísť nemusí. Tvorcovia môžu niektoré súčasti zapracovať do štandardného „veľkého“ Windowsu, pokiaľ sa osvedčia.

Úspornejší a flexibilnejší Windows 10, ktorý by dokázal plnohodnotne bežať na rôznych typoch zariadení, aj tých s ohybnou obrazovkou, by sme videli radi. Koncom tohto mesiaca sa uskutoční konferencia Microsoft Build, na ktorej by sme sa mohli dozvedieť viac.

Tvorcovia na nej údajne predstavia väčšie zmeny vzhľadu operačného systému Windows 10. Čo všetko bude témou konferencie sa ale dozvieme medzi 25. a 27. májom, kedy sa oficiálne koná.

Total
19
Zdieľaní
Total
19
Zdieľať