windows 10x

Windows 10X od Microsoftu pózuje na prvom používateľskom videu

Spoločnosť Microsoft sa chystá na uvedenie nového operačného systému Windows 10X, ktorý ale nebude náhradou za súčasný Windows 10.

Spoločnosť Microsoft sa chystá na uvedenie nového operačného systému Windows 10X, ktorý ale nebude náhradou za súčasný Windows 10. Systémom s označením „X“ chce Microsoft vybaviť cenovo dostupnejšie tablety a notebooky.

Windows 10X bude oficiálne predstavený niekedy v priebehu tohto roka. To, ako vyzerá, už záhadou nie je. Celá zostava prenikla na internet. Vďaka tomu si môžeme pozrieť celé rozhranie systému, ako aj jeho kľúčové prvky.

Takmer 9 minút dlhé video s ukážkou funkcií a rozhrania pripravili autori z webu Windows Central.

Už na prvý pohľad je jasné, že je Windows 10X jednoduchším a snáď aj spotrebiteľsky prívetivejším systémom.

Badať kontúry typické pre ChromeOS od Google. Všimnúť si môžeme minimalistický panel úloh, presunutie ikon do jeho stredu, od základu úplne prerobenú ponuku Štart, nové centrum s upozorneniami a skratkami, alebo okresaného Správcu súborov.

Foto: Zac Bowden/Twitter

Podpora aplikácií bude oklieštená, minimálne zo začiatku. Iné aplikácie, ako tie z obchodu Microsoft Store, do systému nedostanete. Časom by mohla pribudnúť podpora pre Android aplikácie, ide však skôr o želanie.

Náročnejší používatelia, ktorí pri svojej práci vykonávajú zložitejšie úlohy a používajú komplexnejší softvér, môžu Windows 10X obísť. V tomto smere klasický Windows 10 nahradiť nedokáže.

Windows 10X ale môže byť, naopak, dobrou voľbou pre študentov a nenáročných spotrebiteľov, ktorí pracujú najmä s internetovými službami a bežnými aplikáciami. Komunikácia, multimédia, kancelárska práca… So všetkým by si mal zjednodušený Windows s prehľadom poradiť.

Pri prenosných počítačoch a tabletoch je dôležitá výdrž na jedno nabitie. Keďže bude Windows 10X menej náročný na zdroje a snáď aj dobre optimalizovaný, vystačiť by si mohol s minimom energie.

Uvedené video si môžete pozrieť nižšie.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať