pixel 6

Nové témy, animácie aj widgety. Android 12 dostane krajšiu fazónu

Najväčšia aktualizácia vzhľadu od zavedenia Material dizajnu (2014).

To, že operačný systém Android 12 čaká výraznejšia zmena vzhľadu, sme sa dozvedeli ešte vo februári. Odvtedy sa žiadne konkrétnosti týkajúce sa dizajnu UI na verejnosť nedostali. Zmenil to až YouTuber Jon Prosser, podľa ktorého prejde Android 12 značnou premenou.

Vývojári Google sa pri novej verzii operačného systému Android 12 rozhodli prepracovať celé používateľské rozhranie a zlepšiť ochranu súkromia a digitálnu bezpečnosť.

Android 12 používateľom umožní meniť vzhľad systému prostredníctvom rozličných tém. Klávesnica, skratky, ikony systémových aplikácií, rýchle nastavenia, posúvač hlasitosti a jasu…všetky prvky zmenia vzhľad podľa zvolenej témy.

Celé prostredie bude navyše obohatené o nové animácie, ktoré budú navrhnuté tak, aby ovládanie systému pôsobilo ešte plynulejšie a konzistentnejšie. Obzvlášť v kombinácii so 90 či 120 Hz obrazovkami by malo prostredie systému bežať „na oko“ skutočne hladko.

Výrazné zmeny vzhľadu ďalej podporí nový rad widgetov, ktorých vzhľad sa rovnako prispôsobí zvolenej téme celého prostredia.

android 12
Widgety v systéme Android 12: Foto: Jon Prosser

Zatiaľ nevieme, čo presne prinesie silnejšie zabezpečenie a ochrana súkromia. Google ale zrejme nadviaže na korky konkurenta Apple.

Android 12 sa inšpiruje iOS 14.5

Ten v systéme iOS od verzie 14.5 zaviedol pravidlo App Tracking Transparency – každá z nainštalovaných aplikácií si musí od používateľa vypýtať povolenie na zbieranie údajov a ich následne použitie na zacielenie reklamy. 

TIP REDAKCIE
Winamp hlási návrat: Legendárny prehrávač príde čoskoro, môžete sa stať beta testermi!

Podľa prvých skúmaní podstatná väčšina iOS používateľov takéto povolenie aplikáciám neudelila. Proti tejto taktike zbrojí najmä Facebook, pokiaľ ju zavedie do praxe aj Google, Markovi Zuckerbergovi pribudne na čele ďalšia vráska.

Jon Prosser v neposlednom rade uvádza, že dôjde k užšej integrácii naprieč zariadeniami a príslušenstvom s operačným systémom Android. Mobilný systém od Google nie je kvôli svojej otvorenosti zrovna úzko previazaným ekosystémom. Aspoň nie takým, aký má Apple. Aj v tomto smere by ale malo dôjsť k zlepšeniu.

Jon Prosser má na svedomí aj nedávne zverejnenie podrobností o chystaných smartfónoch Pixel. Spoznať by sme mali na jeseň dva vlajkové kusy – Pixel 6 a Pixel 6 Pro. Zostáva dúfať, že sú jeho zdroje spoľahlivé.

Android 12 dlho tajomstvom nebude. Už tento týždeň sa koná výročná konferencia pre vývojárov a technologických nadšencov Google I/O, kde by mali tvorcovia, okrem iného, odprezentovať prvú beta verziu systému Android 12.

Total
2
Zdieľaní
Total
2
Zdieľať