ios

iOS 14.5: Povolenie sledovať aktivitu udelili aplikáciám len 4 % používateľov

App Tracking Transparency sa osvedčilo. Zatiaľ.

Nová verzia operačného systému iOS 14.5, ktorá bola vydaná pred dvomi týždňami, priniesla niekoľko zmien. Tou najzásadnejšou je sprísnenie politiky ochrany súkromia, v rámci čoho si musia nainštalované aplikácie od používateľov vypýtať povolenie na zbieranie údajov.

Používateľ sa tak sám rozhodne, ktorým aplikáciám dovolí zhromažďovať údaje, ktoré sú následne využívané na presnejšie cielenie reklamy. Ak aj takéto povolenie tej či onej aplikácii udelí, časom ho môže odvolať v nastaveniach smartfónu.

iOS 14.5 je pre kompatibilné zariadenia dostupný len pár dní, no už tu máme prvú analýzu, ktorá vyhodnotila, koľko používateľov možnosť zakázať sledovanie aktivity naprieč aplikáciami a webovými stránkami využila. Informuje o nej web Macrumors.

iOS

Výskumná spoločnosť Flurry zistila, že povolenie zbierať údaje udelili aplikáciám len približne 4 percentná používateľov na americkom trhu. Údaje vychádzajú zo vzorky 2,5 milióna používateľov, ktorí smartfón aktívne využívajú na dennej báze.

Z pohľadu celosvetového trhu dovolilo aplikáciám zbierať údaje iba asi 12 percent používateľov. V tomto prípade bola skúmaná vzorka väčšia – 5,3 milióna používateľov. Vyzerá to teda, že si väčšina iOS používateľov kvalitnejšiu ochranu súkromia pochvaľuje a rozhodlo sa nové nastavenie zužitkovať vo svoj prospech.

TIP REDAKCIE
Samsung stiahol trhový náskok Apple v segmente smart hodiniek

Zatiaľ však nemožno hovoriť o dlhodobom trende, keďže možnosť zakázať zber údajov aplikáciami Apple zákazníkom sprístupnil v systéme iOS len 26. apríla. Pokiaľ by ale záujem pretrval, zmena môže výrazne ovplyvniť trh s cielenou reklamou.

Z krokov Apple má hlavu v smútku najmä Facebook. Ten si na zhromažďovaní veľkého množstva používateľských dát a cielenej reklame postavil svoj biznis. Zmeny kritizuje a hovorí, že budú „zničujúce pre malé firmy“, ktoré zákazníkov hľadajú pomocou reklamnej siete Facebooku.

V aplikáciách Facebook a Instagram iOS používateľom dokonca zobrazuje dialógové okno s upozornením, v ktorom naznačuje, že pokiaľ zber dát nepovolia, dané aplikácie môže spoplatniť.

Špekuluje sa, že lepšiu ochranu osobných údajov zapracuje do operačného systému Android aj spoločnosť Google. Riešenie však môže byť menej striktné ako to od Apple. Google musí nájsť rovnováhu medzi požiadavkami spotrebiteľov na silenejšiu ochranu súkromia a finančnými záujmami vývojárov a inzerentov. 

Sám Google na digitálnej reklame zarába, a nie málo. V roku 2020 dosiahli príjmy z digitálnej reklamy Google približne takmer 147 miliárd amerických dolárov.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať