android 12

PRVÝ POHĽAD: Takto má vyzerať Android 12, čakajú ho veľké zmeny!

Zaujímavé koncepty, ktoré zatiaľ treba brať s rezervou.

Nová verzia operačného systému Android 12 bude vo finálnej verzii dostupná až niekedy na jeseň. Už teraz sa ale na nej usilovne pracuje a prvý náhľad určený pre vývojárov by mal byť poruke už v priebehu toho mesiaca.

Zatiaľ nevieme, aké novinky bude Android 12 obsahovať, hoci pár detailov už stihlo uniknúť do online sveta. Android 12 čakajú aj zmeny vzhľadu, ako dokazujú prvé snímky obrazovky, ktoré publikovali vývojári z XDA fóra.

Autori uvádzajú, že snímky pochádzajú z dokumentácie spoločnosti Google, ktorú zdieľa so svojimi partnermi, vývojármi a výrobcami hardvéru. Spolu so zdrojovými kódmi im slúži na to, aby sa dokázali včas pripraviť na vydanie novej verzie operačného systému.

Snímky obrazovky používateľského prostredia Androidu 12 sú skôr pracovným návrhom, ktorému netreba úplne dôverovať. Finálna podoba novej verzie operačného systému môže nakoniec vyzerať inak. Napriek tomu stoja za pozornosť, keďže sa dá podľa nich identifikovať niekoľko zaujímavých vylepšení.

Android 12

Koncept prostredia ukazuje prerobený panel s oznámeniami, ktorý má svetlý béžový odtieň a je nepriehľadný. Pri aktivácii tmavého režimu sa pochopiteľne prepne do tmavej farby. Všimnúť si tiež môžeme výraznejšie zaoblené hrany okien s upozorneniami, ktoré pôsobia prehľadnejšie.

android 12
Foto: XDA

Vývojári znížili počet ikon rýchlych nastavení zo šiestich na štyri. Viac priestoru využili na to, aby ikony rozmerovo zväčšili. Zmenila sa pozícia hodín a dátumu. V pravom hornom rohu pribudli nové symboly ochrany osobných údajov.

Ak používateľ na symboly ťukne, zobrazia sa mu presné informácie o tom, ktoré aplikácie pristupujú ku kamere a mikrofónu zariadenia. Prakticky vyzerá nová ikona v rýchlych nastaveniach s funkciou vypnutia senzorov.

android 12
Foto: XDA

Jedným ťuknutím by tak používateľ mal dokázať deaktivovať všetky senzory, ktoré smartfón používa. XDA pripomína, že rýchlu skratku je nutné aktivovať v nastaveniach pre vývojárov. Za normálnych okolností nejde o nič zložité.

Inovácie vzhľadu sa dotknú aj widgetov. Pribudne jeden nový, ktorý by mal byť povinný pre všetky zariadenia s OS Android 12. Widget Konverzácie v smartfónoch a tabletoch ukáže zmeškané hovory, textové správy a ďalšie súvisiace informácie.

android 12
Foto: XDA

Okrem toho widgetu budú pre výrobcov povinné aj ikony zobrazujúce aktivitu kamery a mikrofónu. Pôjde o niečo podobné ako má Apple od verzie systému iOS 14.2. V rohu rozhrania sa zobrazuje zelená/oranžová bodky vždy, ak niektorá z aplikácií práve používa kameru/mikrofón smartfónu.

Zo skôr avizovaných zmien spomenieme obmedzenie internetového pripojenia pre vybrané aplikácie, funkciu hlbokého spánku pre nepoužívané aplikácie, ktorá uvoľní miesto v pamäti zariadenia alebo možnosť zmeniť si farbu a odtiene celého používateľského rozhrania.

Samozrejme, snímky v texte zobrazujú čistú formu operačného systému Android. Výrobcovia ako Samsung, Xiaomi a ďalší systém prekrývajú nadstavbami, ktoré sú známe ako One UI, MIUI a podobne. Nové funkcie a technické vylepšenia tak musia výrobcovia zapracovať do vlastných rozhraní.