RECENZIA Samsung Galaxy A52: Kvalita z vlajkových lodí prichádza do strednej triedy!

Zmeny sú veľké a citeľné. Bude to stačiť na to, aby sa z Galaxy A52 opäť stal najpredávanejší telefón?

Samsung Galaxy A52 je novým smartfónom strednej triedy, ktoré prináša väčšie vylepšenia než by sa mohlo zdať. Okrem sviežich farieb, ktoré telefón jasne definujú ako smartfón pre mladých, je atraktívny aj z pohľadu ceny. Stojí totiž 349 €, ponúka kvalitný fotoaparát, nádherný displej a výkon, ktorý… Bude stačiť.

Pochopiteľne, na trhu sa v tejto cenovej kategórii predbiehajú rôzni výrobcovia. Niektoré smartfóny napríklad môžu ponúkať lepší fotoaparát, iné vyšší výkon a ďalšie zas kvalitnejšie spracovanie. Plastový Galaxy A52 však ponúka jednu vec, ktorú nemá ani jedno z konkurenčných zariadení – otvorené dvere do Samsung ekosystému. Chcete plnú funkcionalitu fantastických bezdrôtových slúchadiel Galaxy Buds? S Xiaomi alebo Huawei to bude náročnejšie. Rovnako tak s ovládaním a používaním Samsung hodiniek alebo iného príslušenstva, napríklad SmartTag.

Samsung Galaxy A52 je vynikajúci smartfón ak hľadáte zariadenie, ktoré bude mať plnú podporu slovenských operátorov (v rámci paušálov a zvýhodnených cien), bude mať prístup k Google službám a je od výrobcu, ktorý má na Slovensku veľmi silné zastúpenie.

Samsung Galaxy A52
Samsung Galaxy A52. Foto: Lukáš Zachar

Výrobca na Slovensku predáva dve verzie Galaxy A52. Jedna má 4G konektivitu (v recenzii) a druhá má 5G konektivitu. Líšia sa však nielen tým, do akej siete sa dokážu prihlásiť, ale aj v ďalších oblastiach. Galaxy A52 5G má navyše 120 Hz (klasický A52 len 90 Hz) a zároveň aj výkonnejší procesor – Snapdragon 720G (A52) a Snapdragon 750G (A52 5G). Líšia sa samozrejme aj v cene, 5G verzia Galaxy A52 stojí až 429 €.

Samsung Galaxy A52
Samsung Galaxy A52. Foto: Lukáš Zachar

Samsung Galaxy A52: Špecifikácia

 • Displej: 6,5-palcový Full HD+ Super AMOLED, 90 Hz, Infinity-O
 • Procesor: Snapdragon 720G, 2x 2.3 GHz + 6x 1.8 GHz
 • Pamäť: 6 GB RAM, 128 GB úložisko (rozšíriteľné o 1 TB)
 • Batéria: 4 500 mAh, podpora 25 W rýchlonabíjania
 • Fotoaparáty: 64 Mpx f/1.8 (hlavný), 12 Mpx f/2.2 (ultraširokouhlý), 5 Mpx f/2.4 (macro), 5 Mpx f/2.4 (hĺbka), 32 Mpx f/2.2 (selfie)
 • Konektivita a ďalšie: 4G, USB C, 3,5 mm jack, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth 5.0, A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, NFC, snímač odtlačkov prstov (optický)
 • Rozmery: 159,9 x 75,1 x 8,4 mm
 • Hmotnosť: 189 gramov

Samsung Galaxy A52: Aktuálna cena

Samsung Galaxy A52
Samsung Galaxy A52. Foto: Lukáš Zachar

Samsung Galaxy A52: Dizajn a displej

Galaxy A52 je krásny, hoc plastový smartfón. Výrobca tento rok stavil na matný finiš a hravé, svieže farby, ktoré sa hodia pre skôr mladšie publikum. Faktom však aj naďalej ostáva, že väčšina z nás si na telefón založí puzdro, ktoré farebné spracovanie tak či tak skryje. Kúpiť sa ho teda nemusia báť aj starší zákazníci. Ide totiž o naozaj zaujímavú ponuku.

Treba mať na pamäti, že Galaxy A52 je veľký smartfón, ktorý sa svojimi proporciami približuje ku Galaxy S21 Ultra. Vďačí tomu 6,5-palcovému displeju. Samsung vie, že mladí ľudia sú doslova prilepení k obrazovkám svojich telefónov, preto im pozeranie YouTube videí či scrollovanie naprieč sociálnymi sieťami čo najviac spríjemňuje.

Okolo displeja síce sú hrubšie rámiky než na špičkových modeloch, v reálnom svete som ich veľmi neevidoval, resp. mi extrémne neprekážali.

Samsung Galaxy A52
Samsung Galaxy A52. Foto: Lukáš Zachar

Najväčšou novinkou je jednoznačne vyššia zobrazovacia frekvencia, ktorú Samsung pri Galaxy A52 posunul na úroveň 90 Hz. Čokoľvek nad 60 Hz je veľmi vítanou novinkou a na 90 Hz si zvyknete poriadne rýchlo. Osobne mi 60 Hz displeje prídu pomalé, miestami aj „zasekané“. Je absolútne fantastické vidieť, že rýchlejšie AMOLED displeje sa dostávajú aj do lacnejších smartfónov.

Matné prevedenie zadnej strany nechytá odtlačky prstov, je príjemné, ba až mäkké na dotyk a veľmi sa mi páči aj implementácia foto modulu. Zadný kryt sa mierne zakrivuje smerom k fotoaparátom, vďaka čomu okolo nich nevzniká miesto, kde by sa mohol usádzať prach. Veľký palec hore.

Milovníci nostalgie si prídu svoje ešte pri jednej vlastnosti A52 – 3,5 mm výstupe pre slúchadlá. Presne tak, Galaxy A52 ešte stále nesie magickú dieru, ktorá slúchadlá dokáže poháňať aj bez USB C konektora alebo niektorého z adaptérov.

Poslednú vec, ktorú spomeniem, je to, že A52 je plochý smartfón bez akéhokoľvek zakrivenia displeja.

Samsung Galaxy A52: Čo je v balení?

Veľkou otázkou v roku 2021 je to, či Samsung alebo Apple do balenia smartfónu vloží aj nabíjačku. V tomto prípade je odpoveď ÁNO. V balení sa okrem smartfónu nachádza nabíjačka s podporou 15 W rýchlonabíjania, dátový kábel (aj na nabíjanie), nástroj pre vytiahnutie SIM karty a základná literatúra.

Samsung Galaxy A52
Samsung Galaxy A52. Foto: Lukáš Zachar

Samsung Galaxy A52: Fotoaparáty

To, že je séria Galaxy A ladená pre mladých ľudí, sa prejavilo aj na foto výbave, ktorá je skutočne bohatá. Galaxy A52 totiž ponúka 64 Mpx hlavný fotoaparát s optickou stabilizáciou obrazu, ktorý si požičiava tipy a triky od vyspelejších zariadení radu Galaxy S.

Smartfón v základnom nastavení fotí 16 Mpx zábery. Softvér totiž kombinuje 4 pixely do jedného väčšieho pixela, čím je senzor schopný pracovať s bohatšími svetelnými informáciami a tým servírovať kvalitnejšie zábery. Väčšie pixely sú totiž schopné zozbierať viac svetla.

Fotky vôbec, ale vôbec nie sú zlé. V závislosti od toho, ako sa v deň fotenia vyspala umelá inteligencia môžu byť trošičku ostrejšie, no stáva sa to naozaj len zriedka. Dynamický rozsah, vyváženie bielej aj farebné podanie je však na úrovni prevyšujúcej cenu, za ktorú sa telefón predáva.

Samsung Galaxy A52
Samsung Galaxy A52. Foto: Lukáš Zachar

K dispozícii budete mať aj 12 Mpx ultraširokouhlý fotoaparát, ktorý už síce nie je tak kvalitný ako hlavný senzor, stále však dokáže produkovať rešpektovateľné, hoc výrazne mäkšie zábery. Vhodný je hlavne na fotenie cez deň, keď chcete zaznamenať dramatické zábery alebo odfotiť krajinku, veľkú budovu alebo čokoľvek iné. Skvelou správou je, že ultraširokouhlý senzor si rozumie aj s nočným režimom, ktorý síce funguje dobre, no na kvalitu fotenia cez deň sa samozrejme nechytá.

Samsung Galaxy A52
Samsung Galaxy A52. Foto: Lukáš Zachar

Fotografickú výbavu dopĺňa aj 5 Mpx macro fotoaparát, ktorý som využíval asi najmenej často. Umožňuje vám odfotiť objekt vo vzdialenosti len 3 až 5 centimetrov. Samotné macro zábery nie sú vyslovene zlé, nie sú však, podľa môjho názoru, dosť priblížené, čím tento objektív stráca na atraktivite.

TIP REDAKCIE
Samsung zatvoril aplikačný obchod Tizen, s vlastným OS vo svete smartfónov neuspel

Zabudnúť nesmieme ani na 5 Mpx senzor snímajúci hĺbku záberu. Telefón ho využíva pri portrétovom režime, resp. režime „Na výšku“ ako ho Samsung nazýva. Funguje prekvapivo výborne, je presný a rýchly. Výsledky síce vyzerajú umelo, no na druhú stranu nie až tak umelo, aby boli nepoužiteľné.

Na prednej strane sa nachádza ďalšia dôležitá súčasť zariadenia vhodného pre mileniálov – kvalitný predný fotoaparát s rozlíšením až 32 Mpx. Kvalita selfie fotiek je na parádnej úrovni. Samsung mohol trochu zvýšiť kontrast, no to už naozaj vyberám len detaily, ktoré až tak podstatné nie sú. Väčšinu selfíčok ľudia aj tak „preženú“ cez instagramové filtre a je vybavené.

Galaxy A52 je úctyhodný aj pri natáčaní videí, ktoré sú plné farieb, dostatočne ostré a hlavne, a toto musím naozaj zdôrazniť – nie sú roztrasené. Optická stabilizácia obrazu tu hrá naozaj prím, za čo som veľmi, veľmi vďačný. Nie je nič horšie ako roztrasené video.

Samsung Galaxy A52
Samsung Galaxy A52. Foto: Lukáš Zachar

Samsung Galaxy A52: Výkon a výdrž

Samsung Galaxy A52 podobne, ako najnovšie smartfóny radu Galaxy S21, beží na používateľskom rozhraní One UI 3.1. Grafická aj funkčná nadstavba, na ktorej Samsung pracuje už niekoľko rokov právom patrí medzi najlepšie na trhu. Je dizajnovo krásne navrhnutá, plná dôležitých a hlavne užitočných funkcií bez toho, aby pôsobila prepchato.

Čo je hlavné – je rovnaká alebo veľmi podobná ako pri všetkých novších Samsung zariadeniach. Ak sa raz rozhodnete A52 vymeniť za iný Samsung smartfón, nebudete si musieť zvykať či už na iný vzhľad alebo iné funkcie.

Samsung Galaxy A52
Samsung Galaxy A52. Foto: Lukáš Zachar

Ako som spomínal v úvode recenzie, výhodou kúpy Samsung smartfónu je to, že sa vám odomykajú dvere k ich bohatému ekosystému, ktorý sa neustále rozrastá. Cez SmartThings môžete ovládať prakticky celú domácnosť, telefón bezproblémovo funguje so slúchadlami Buds, s ktorými sa navyše dokáže spárovať extrémne rýchlo a využiť tiež môžete nový SmartTag, ktorý dokáže lokalizovať napríklad kľúče, resp. čokoľvek, na čo ho pripnete.

Čo sa výkonu týka, tam zázraky nečakajte, no nemusíte sa báť ani toho, že ostanete sklamaní. Snapdragon 720G je „ľudový“ procesor schopný telefón poháňať nielen pri bežných úlohách, ale aj pri hrách. Záleží však, aké hry hrávate najčastejšie. Ak graficky náročné hry (PUBG Mobile, atď.), A52 bude mať problém. Ak o niečo jednoduchšie, hravo si s nimi poradí. V porovnaní s A51 však ide o obrovský rozdiel, pod ktorý sa podpísal nielen procesor novej generácie ale aj oveľa responzívnejší displej. Za cenu, ktorú si zaň Samsung pýta, je to solídna voľba.

Samsung Galaxy A52
Samsung Galaxy A52. Foto: Lukáš Zachar

Galaxy A52 okrem Snapdragon 720G ponúka aj 6 GB operačnej pamäte RAM a 128 GB úložisko, ktoré si môžete rozšíriť o ďalší 1 TB. Majte však na pamäti, že SIM slot, v ktorom sa nachádza aj slot pre microSD kartu je hybridný. Môžete si teda zvoliť z kombinácie 2x SIM karta alebo 1x SIM karta a 1x microSD karta.

Veľký displej, 5 fotoaparátov a procesor s pamäťou treba „živiť,“ na čo slúži 4 500 mAh batéria. Vďaka úspornému čipu mi Galaxy A52 dokázal pri miernom používaní vydržať 2 dni bez nabíjania. Pri dni plnom testovania, fotenia a hrania sa bola výdrž stále veľmi zaujímavá. Bez akýchkoľvek problémov totiž telefón zvládol dlhý pracovný deň.

Nabíjačka, ktorá sa nachádza v balení, dokáže batériu nabíjať pri výkone 15 W, čo síce nie je veľa, no vzhľadom na to, že som telefón nechal nabíjať cez noc, som s tým problém nemal. Z 0 % na 100 % sa dostanete za približne hodinu a trištvrte.

Ak by vám 15 W nabíjanie nestačilo, môžete si dokúpiť 25 W nabíjačku. A52 totiž podporuje aj takto rýchle nabíjanie.

Samsung Galaxy A52
Samsung Galaxy A52. Foto: Lukáš Zachar

Samsung Galaxy A52: Finálny verdikt

Viete, aký bol najpredávanejší smartfón minulého roka? Samsung Galaxy A51. Výrobca si je preto veľmi dobre vedomý toho, aké dôležité sú zariadenia strednej triedy. Tento rok sa rozhodol, že svoju strednú triedu vybaví výrazne agresívnejšie než po minulé roky.

Dizajnéri, softvéroví aj hardvéroví inžinieri preto dostali neľahkú úlohu. Vtesnať do zariadenia za 350 € čo najviac funkcií a vlastností z vlajkových lodí. Výsledkom je Galaxy A52 (a A52 5G), ktorý predstavuje jeden z najlepších pomerov ceny/kvality/fotoaparátov na trhu.

Je to telefón, ktorý nie je vhodný len pre mladších, ale úplne pre všetkých ľudí. Ak by som nemal svoj smartfón, nemal by som problém „vyžiť“ aj s Galaxy A52. Pre Samsung a hlavne pre zákazníkov je to teda „trefa do čierneho,“ ktorá sa tento rok musí stať predajným hitom. Ak to tak nebude, nebude to chyba Samsungu, ale niečoho iného, pretože on si svoju prácu splnil svedomito.

Samsung Galaxy A52: Hodnotenie

Samsung Galaxy A52: Hodnotenie
90 100 1
Samsung Galaxy A52 je vynikajúci smartfón strednej triedy, do ktorého Samsung vložil všetko, čo je pre moderného človeka dôležité. Kvalitný, veľký, jasný displej s 90 Hz obnovovacou frekvenciou, perfektné fotoaparáty, dosť výkonu a úložisko, ktoré zaplní len málokto. Výrobca to podčiarkol lákavou cenou, s ktorou sa iste pohrajú aj operátori a priaznivo ju zrazia k ešte prijateľnejším hodnotám.
Samsung Galaxy A52 je vynikajúci smartfón strednej triedy, do ktorého Samsung vložil všetko, čo je pre moderného človeka dôležité. Kvalitný, veľký, jasný displej s 90 Hz obnovovacou frekvenciou, perfektné fotoaparáty, dosť výkonu a úložisko, ktoré zaplní len málokto. Výrobca to podčiarkol lákavou cenou, s ktorou sa iste pohrajú aj operátori a priaznivo ju zrazia k ešte prijateľnejším hodnotám.
90/100
Celkové skóre iVýsledky recenzie sme pripravili po 14 dňoch strávených s Galaxy A52 (6GB/128GB).
 • Konštrukcia
  80/100
 • Dizajn
  85/100
 • Displej
  90/100
 • Fotoaparáty
  85/100
 • Výkon
  75/100
 • Systém
  96/100
 • Výdrž
  95/100

Plusové body

 • Krásny a veľký 90 Hz AMOLED displej
 • Pekný, svieži dizajn
 • Zostava fotoaparátov s OIS
 • 3,5 mm výstup pre slúchadlá!
 • Prijateľná cena

Mínosové body

 • Plastová konštrukcia
 • Slabší výkon
 • Pomalšie nabíjanie (dá sa dokúpiť výkonnejšia nabíjačka)

Total
29
Zdieľaní
Total
29
Zdieľať