Podiel Huawei na trhu si roztrhali ako supy: Drahé telefóny prebral Apple a Samsung, lacnejšie Xiaomi, Oppo a Vivo

Huawei prakticky prišiel o mobilnú divíziu. Straty sa snaží vykryť elektromobilmi.

Keď Spojené štáty v roku 2019 umiestnili Huawei na čierny zoznam, pre čínsku firmu to bola poriadna rana. Ovplyvnilo to najviac mobilnú divíziu, ktorá v tom čase vyzerala nezastaviteľne. Obavy z bezpečnosti tak spoločnosť v tomto smere položili na kolená.

Konanie trumpovej administrácie ostro kritizoval Richard Yu, jeden zo štyroch rotujúcich generálnych riaditeľov. Podľa neho sa čínsky výrobca kvôli prísnym krokom ocitol v situácii, keď nevie garantovať dodanie produktov. Ako si iste viete predstaviť, to je v biznise, v ktorom sa ročne točia milióny zariadení, veľký problém.

Zvyšok výrobcov sa nad trápením Huawei nijak nepozastavil. Práve naopak, zdá sa, že majú obrovský dôvod na radosť. Trh s najprémiovejšími telefónmi si rozdelili Apple a Samsung a na lacnejších zariadeniach, ktoré by inak predal Huawei, si pochutili Xiaomi, OppoVivo.

Richard Yu hovorí, že USA na firmu uvalili sankcie v štyroch kolách, kvôli čomu nedokážu zabezpečiť všetky potrebné komponenty a tým pádom ani vyrobiť zariadenia. Zákazníkov im má „kradnúť“ hlavne Apple.

Huawei: Najviac si uchmatol Apple

Najnovšie finančné výsledky Apple túto tézu podporujú. Apple sa podarilo nemožné – medziročný nárast predajov iPhonov o 67 %, pričom predaje v Číne im stúpli až o 87 %.

TIP REDAKCIE
Tesla dosiahla významný míľnik: Tento rok stihla vyrobiť vyše 1 milióna elektromobilov!
Huawei už nie je v prvej 5 najväčších výrobcov smartfónov.
Dáta z Canalys potvrdzujú výrazný pokles.

Výrazný pokles Huawei registruje aj spoločnosť Canalys, ktorá pravidelne pripravuje prieskumy trhu. Tá na prvom mieste uvádza Samsung, na druhom Apple, na treťom Xiaomi, na štvrtom Oppo a na piatom Vivo. Huawei tak úplne vypadol z prvej päťky najväčších výrobcov.

Čínsky gigant sa rýchlo snaží prísť s novými spôsobmi, ako zarobiť. Nedávno oznámil, že v domovskej Číne začne v kamenných obchodoch predávať elektromobily, ktoré pomáha vyvíjať – Cyrus SF5. Predaj elektromobilov mu má pomôcť vykryť straty, ktoré mu vznikli pri smartfónoch.

Total
3
Zdieľaní
Total
3
Zdieľať