Huawei vypadol z TOP 5 najväčších výrobcov smartfónov

Výsledky za prvé tri mesiace tohto roka.

V prvom štvrťroku 2020 otriasla trhom so smartfónmi pandémia nového koronavírusu, ktorá značným spôsobom negatívne ovplyvnila ich výrobu a predaj. Trh ožil až v druhom polroku 2020, čo pretrváva dodnes.

Aspoň to tak vyzerá podľa analytikov prieskumnej agentúry Strategy Analytics, ktorí tvrdia, že výrobcovia dodali svojim zákazníkom medziročne o 24 % smartfónov viac. Kým v prvom štvrťroku 2020 to bolo 275 miliónov zariadení, v prvom kvartáli 2021 už 340 miliónov smartfónov.

Spokojný môže byť Samsung, ktorý z prvej pozície obhospodáril 23 % trhu so smartfónmi. V medziročnom porovnaní zaznamenal rast na úrovni 32 %, za čo podľa analytikov vďačí úspešnej sérii Galaxy S21, ale aj dostupnejšiemu radu Galaxy A.

Objem dodávok zo strany Apple medziročne stúpol o 44 % percent. Americkému výrobcovi to stačilo na druhé miesto a 17-percentný trhový podiel. Pôsobivý medziročný rast si pripísal výrobca Xiaomi (80 %). Na tretej priečke mu patrí 15-percentný podiel na trhu.

Výkon Xiaomi podporil silný domáci trh v Číne, ako aj expanzia v Afrike, Európe a Latinskej Amerike. TOP 5 najväčších výrobcov smartfónov uzatvárajú značky Oppo a Vivo patriace skupine BBK Electronic.

TIP REDAKCIE
SÚŤAŽ s TECHBYTE: Vyhraj nadupanú kolobežku Navee N65 s dojazdom 65 km v hodnote 649 €!
huawei
Foto: Strategy Analytics

Z prvej päťky vypadol v Q1 2021 výrobca Huawei. V Q1 2020 sa pritom dokázal udržať na druhom mieste. Obchodné obmedzenia zo strany americkej vlády komplikujú podnikanie Huawei na medzinárodnom trhu so smartfónmi.

Z odlivu zákazníkov ťaží konkurencia, najmä spoločnosť Xiaomi. Ak sa jej bude dariť tak ako doposiaľ, v rebríčku môže časom predbehnúť Apple a prebojovať sa na druhé miesto. To ale zistíme až neskôr v roku, keď analytici zhodnotia situáciu na trhu za aktuálny a nadchádzajúce štvrťroky.

Zatiaľ čo v minulom roku predaje smartfónov skresala pandémia, tento rok sa o to môže (čiastočne) postarať nedostatok polovodičových komponentov. Čipy chýbajú automobilkám, výrobcom grafických kariet, konzol a ďalšej spotrebnej elektroniky.

TSMC ako dodávateľ polovodičových súčiastok predpokladá, že sa situácia s nedostatkom čipov zastabilizuje až v roku 2022.

Aktuálne ceny modelu Samsung Galaxy S21+

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať