fotoaparat pod displejom

Fotoaparát pod displejom tento rok vytiahne Samsung, Xiaomi aj Vivo

Dostane sa do skladacích smartfónov.

Časť zo zobrazovacej plochy moderných smartfónov stále ukrajujú zárezy alebo otvory, do ktorých inžinieri vkladajú predné fotoaparáty a potrebné senzory. Technológia, ktorá nás týchto nevzhľadných prvkov zbaví, existuje.

Múdre hlavy už dlhšie experimentujú s riešením, v rámci ktorého by predné kamery umiestnili pod obrazovku smartfónu podobne, ako to spravili so snímačmi odtlačkov prstov.

Problémom je, že fotoaparát umiestnený pod obrazovkou zatiaľ nedokáže vytvoriť dostatočne kvalitné snímky a videá, ktoré by boli porovnateľné s výstupmi konvenčných predných fotoaparátov.

Ako dôkaz poslúži ZTE Axon 20 5G – prvý komerčne dostupný smartfón s prednou kamerou ukrytou pod obrazovkou. Kvality prednej kamery tohto zariadenia preverili experti z portálu DxOMark a zistili, že za veľa nestojí.

Okrem expozície a zostrovania nefungovalo dobre takmer nič. Zlá bola reprodukcia farieb, strata detailov, neželané artefakty v záberoch či enormná hladina šumu.

TIP REDAKCIE
Koniec jednej éry: Vodafone budúci rok oficiálne vypne svoju 3G sieť
otoaparat pod displejom
Selfie kamera smartfónu ZTE Axon 20 5G nie je úplne neviditeľná, ako ukazuje jedna z fotografií portálu The Verge.

Samozrejme, ide o úplne nový prístup, ktorý si vyžaduje ďalší vývoj. Na vylepšenia v tejto oblasti dlho čakať nebudeme. Podľa spoľahlivého informátora s prezývkou IceUniverse umiestni prednú kameru pod obrazovku aj Samsung, Xiaomi, Oppo a Vivo. Ich novinky spoznáme už v druhej polovici tohto roka.

V prípade Samsungu a Oppo má byť inovatívne riešenie súčasťou nových skladacích smartfónov. Xiaomi ho použije v smartfóne Mi Mix 4. Aj čínske ZTE sa má opäť prihlásiť o slovo, tentokrát s podstatným zlepšením kvality prednej kamery.

Či sa fotoaparát pod displejom stane v budúcnosti bežnou súčasťou mnohých smartfónov môžeme zatiaľ iba hádať. Technológia ale vyzerá sľubne.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať