specialny

Apple prekonal Samsung, stal sa najväčším výrobcom smartfónov na svete

Prvýkrát po 4 rokoch.

Juhokórejský gigant Samsung bol oficiálne zosadený z postu najväčšieho výrobcu smartfónov na svete. V poslednom, resp. štvrtom kvartáli 2020 ho totiž prekonal Apple. Stalo sa tak prvýkrát po 4 rokoch, informuje Android Authority.

V celosvetovom meradle si Apple podľa analytikov z Gartner pripísal až 20,8-percentný podiel na trhu. Samsung dokázal v poslednom štvrťroku dosiahnuť len 16,2 %.

Gartner

Apple spasil rad iPhone 12

Dôvodov, prečo sa americká firma dokázala takto vyšvihnúť, je niekoľko. Hlavným faktorom bol nepochybne debut nového radu iPhone 12, ktorého popularita bola a stále je doslova ohromujúca. Dopomohol taktiež aj fakt, že Apple tentokrát ponúkol až 4 modely, nie 3, ako tomu bolo doposiaľ zvykom.

Naopak, Samsung to nemal veľmi ľahké. Veľkou prekážkou bola rastúca konkurencieschopnosť čínskych firiem ako Xiaomi, Oppo či Vivo, ktoré čoraz viac expandujú mimo hraníc svojej domácej pôdy. Taktiež je dôležité poznamenať, že vo štvrtom kvartáli sa darilo predovšetkým lacnejším smartfónom z nižších segmentov. A práve pre tie sú do veľkej miery uvedené spoločnosti známe a obľúbené.

iPhone 12 od Apple
iPhone 12 Pro

Bronzovú medailu získalo Xiaomi, Huawei sa umiestnil až piaty

Vráťme sa však späť k tabuľke. Tretiu priečku obsadilo čínske Xiaomi, ktoré si pripísalo 11,3-percentný podiel. Štvrté miesto obsadilo Oppo s 8,9-percentným podielom a piate, pomerne prekvapivo, Huawei s rovnakým 8,9-percentným podielom.

TIP REDAKCIE
Slovák si vyrobil falošný COVID preukaz: Chytila ho polícia, hrozí mu 24 mesiacov za mrežami

Pre Huawei ide o biedny výkon. Jedného času bol najväčším hráčom, teraz sa zubami-nechtami drží spodných priečok. A žiaľ, vyzerá to, že sa to v blízkej budúcnosti nezmení, nakoľko má tento rok znížiť výrobu smartfónov až o polovicu.

Trh celkovo zaznamenal mierny pokles, a to o 5,4 %. Dôvod je jasný – stále pretrvávajúca pandémia COVID-19.

Aktuálna cena iPhone 12 na Slovensku

Total
14
Zdieľaní
Total
14
Zdieľať