vivo apex 2020

Niekoľko tisíc smartfónov značky Vivo používa rovnaké IMEI číslo, zistila polícia

Čínska značka Vivo môže mať na krku problém, aký by si asi neželal žiadny výrobca smartfónov. Polícia v Indii zistila, že až 13 000 smartfónov tejto značky zdieľa rovnaké IMEI číslo, informuje TechRadar.

Čínska značka Vivo môže mať na krku problém, aký by si asi neželal žiadny výrobca smartfónov. Polícia v Indii zistila, že až 13 000 smartfónov tejto značky zdieľa rovnaké IMEI číslo, informuje TechRadar.

Číslo IMEI (International Mobile Equipment Identity) je jedinečným identifikátorom, ktorý je zapísaný v každom mobilnom telefóne a smartfóne.

Na základe IMEI je možné určiť príslušnosť zariadenia k sieti operátora, konkrétne zariadenie vyhľadať alebo napríklad vytvoriť zoznam uskutočnených hovorov bez ohľadu na vloženú SIM kartu.

IMEI je jednoducho niečo ako odtlačok prsta každého mobilného telefónu a smartfónu. Za jeho jedinečnosť pochopiteľne zodpovedá výrobca.

Polícia v Indii na problém s IMEI číslami smartfónov Vivo prišla náhodou. Policajný dôstojník z indického mesta Meerut si všimol nezrovnalosti potom, ako si svoj smartfón vyzdvihol z opravy.

Smartfón začal zobrazovať hlásenia o systémových chybách, dôstojník preto pátral po príčine. Zistil, že na jeho zariadení došlo k zmene IMEI čísla. Pri následnom vyšetrovaní s kolegami odhalili, že nejde o ojedinelý problém.

TIP REDAKCIE
Apple má o pár mesiacov predstaviť svoj prvý AR headset, na trh sa však dostane až neskôr
Vivo
X50 Pro, najnovší top model spoločnosti Vivo

Indická polícia prišla na to, že totožné IMEI číslo zdieľa až 13 557 smartfónov značky Vivo. Tým to však nekončí. Podľa novinárov z The Times of India polícia odhalila ďalších 50 000 smartfónov značky Vivo, ktoré majú rovnaký identifikátor. K odhaleniu však došlo v inej časti Indie.

Na základe týchto skutočností sa indické orgány rozhodli podať proti výrobcovi žalobu. Vyšetrovanie stále prebieha. Nie je v tejto chvíli známe, či išlo o chybu, nedbanlivosť, zámer alebo napríklad pokus o podvod.

Rovnaké IMEI čísla predstavujú vážny prehrešok v oblasti vnútornej bezpečnosti. Ak je v obehu niekoľko tisíc smartfónov s rovnakým IMEI číslom, je takmer nemožné vypátrať konkrétne zariadenie a poprípade osobu, ktorá ho používa.

Smartfóny čínskeho výrobcu Vivo (a Xiaomi) sú pritom v Indii najpredávanejšie (Q1 2020, Canalys).

Total
46
Zdieľaní
Total
46
Zdieľať