Apple má problém: 30 tisíc počítačov má malvér, útočí aj na nové čipy M1

Zatiaľ nie je jasné, čoho je vírus schopný.

Bezpečnostní experti bijú na poplach. Majitelia počítačov a notebookov s MacOS by mali byť na pozore. Takmer 30 tisíc počítačov totiž nakazila škodlivá aplikácia, o ktorej toho zatiaľ veľa nevieme. Ako však Ars Technica informoval, malvér komunikuje s neznámym serverom, zatiaľ však nič nerobí.

Experti predpokladajú, že vírus čaká na splnenie určitej podmienky, po ktorej sa spustí. Schopný je pritom natívne fungovať nielen na platforme x86 (Intel), ale aj na nových čipoch Apple M1. Pozoruhodné je tiež to, že malvér sa dokáže sám odinštalovať.

Malvér už identifikovali na prístrojoch v 153 krajinách po celom svete. Najviac zastúpený je v Spojených štátoch, Kanade, Francúzsku, Veľkej Británii a Nemecku. Na svoje fungovanie používa Amazon Web Services a sieť Akamai.

Apple bojuje s nepríjemným problémom.
Vírus dostal pomenovanie Silver Sparrow – strieborný vrabec.

Apple už problém rieši

Momentálne je jasné len to, že útočníci pravdepodobne vyhodnocujú, cez ktoré distribučné kanály sa malvér sťahuje najčastejšie. Vírus totiž vyhľadáva adresu URL, z ktorej bol stiahnutý inštalačný balíček. Zatiaľ však nie je jasné ako a cez čo presne dochádza k stiahnutiu a automatickej inštalácii.

TIP REDAKCIE
TSMC postaví novú fabriku, bude v nej vyrábať staršie čipy

Apple už o šíriacom sa malvéri vie, a preto okamžite zrušil certifikáty pre oba súbory. Experti z bezpečnostnej spoločnosti Red Canary označili vírus za potenciálne vážnu hrozbu a taktiež mu pridelili názov Silver Sparrow, teda strieborný vrabec.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať