Môže sa Huawei vrátiť? Vďaka novému prezidentovi USA je tu šanca

Kauza týkajúca sa pôsobenia Huawei nielen v Spojených štátoch amerických, ale aj vo svete môže mať pod novou administráciou prezidenta Bidena dohru. USA síce koncom minulého roka uvoľnili pravidlá, vďaka ktorým získalo možnosť s čínskou spoločnosťou spolupracovať viac firiem, na kľúčové 5G sa to nevzťahovalo. Biely dom má teraz „nezaujate“ prísne zaradenie Huawei na čierny zoznam spoločností preveriť.

Keď Huawei ešte v máji 2019 skončil na čiernom zozname Spojených štátov amerických, bol to šok pre celý technologický svet. Odvtedy už uplynulo dosť času a postupne sa pravidlá pre obchodovanie s čínskym gigantom menili. Najnovšie pravidlá rozviazali ruky viacerým firmám, no obchodovanie týkajúce sa stále kľúčovejšej 5G technológie stále neprichádza do úvahy.

Bývalý prezident Donald Trump tak z väčšej časti splnil presne to, čo sľúbil. Huawei takmer úplne potopil, čo nakoniec viedlo aj k odpredaju dcérskej značky Honor, ktorá v rukách nových majiteľov pravdepodobne začne opäť spolupracovať s Google, aj ďalšími kľúčovými spoločnostami.

Prezident Biden je však v mnohých veciach pravým opakom svojho predchodcu. Netreba zabúdať na to, že za trumpovej éry nedošlo len zlým rozhodnutiam. Práve naopak, Trump má na svedomí aj chvályhodné rozhodnutia. Za jeho pôsobenia sa napríklad výrazne ustálil napätý vzťah medzi USA a Ruskom.

Huawei

Biden ako nová šanca pre Huawei?

Aký ale bude prezident Biden? Agentúra Reuters priniesla veľmi zaujímavú správu týkajúcu sa práve vzťahov USA a Huawei, ktorá by pre čínsku technologickú firmu mohla znamenať povestné svetlo na konci tunela.

TIP REDAKCIE
Nový kráľ cenovo dostupných smartfónov? Redmi Note 11 bude oficiálne predstavený 28. októbra

Reuters informuje, že vrchní zástupcovia novej Bidenovej administratívy majú preveriť tému USA proti Huawei a vykonať audit a opätovný prieskum. „Zatiaľ čo všetky obvinenia sú vážne a alarmujúce, je našou povinnosťou sa na celú záležitosť pozrieť znovu a nezaujato vyhodnotiť možné bezpečnostné riziká a potenciálne zainteresovanie čínskej vlády,“ cituje Reuters.

Späť na začiatok

Čo to teda znamená? S najväčšou pravdepodobnosťou sa kauza okolo Huawei vracia na úplný začiatok, teda do doby, kedy sa firma len dostala na čierny zoznam. Bezpečostní experti opäť preveria či sú obavy z Huawei oprávnené a či si skutočne zaslúži byť tak exemplárne potrestaný. Či dôjde aj k zverejneniu bližších informácií, je otázne. Koniec koncov, Trump dlhé mesiace opakoval, že ide o bezpečnosť USA a vtedy k uvoľňovaniu informácií často neprichádza.

Pre Huawei je výmena administrácie dobrou správou. Veď nakoniec, môže to byť už len a len lepšie.

Total
6
Zdieľaní
Total
6
Zdieľať