Exynos 2100 vs Snapdragon 888: Je medzera menšia?

Exynos 2100 je silný a bojaschopný konkurent.

Samsung približne pred dvoma týždňami predstavil novú trojicu vlajkových lodí Galaxy S21. Zariadenia, ako aj po minulé roky, ponúkajú špičkové špecifikácie a technológie, vďaka čomu si nepochybne získajú srdcia mnohých užívateľov.

Každý z uvedených modelov prichádza v dvoch variantoch, ktoré sa od seba odlišujú procesorom. Zatiaľ čo na väčšine trhov, vrátane Európy, ich poháňa nový Exynos 2100, v Spojených štátoch amerických prichádzajú na trh so Snapdragon 888.

V oboch prípadoch ide o vlajkové čipsety, ktoré sa vyznačujú vysokými kapacitami azda v každom smere. Aj napriek tomu si však dve verzie nie sú úplne rovné.

Exemplárnym príkladom je minulý rok, kedy Samsung predstavil rad Galaxy S20. Aj vtedy zariadenia prišli v dvoch variantoch – jeden so Snapdragon 865, druhý s Exynos 990. Užívatelia s verziami poháňanými čipom Exynos sa však časom začali sťažovať na rôzne problémy, ako napríklad nadmerné prehrievanie zariadenia či príliš rýchle vybíjanie batérie. Varianty s čipom od Qualcommu takýmito problémami netrpeli.

To však nebolo to jediné, čo procesory od Samsungu trápilo. Veľmi zarážajúci bol aj výkonnostný rozdiel, ktorý bol až príliš vysoký na to, aby sa dva varianty predávali za takmer rovnakú sumu.

Samsung Galaxy S20 Ultra
Samsung Galaxy S20 Ultra

Exynos 2100: Šanca všetko napraviť

Samsung si teda minulý rok v rámci renomé svojich čipsetov príliš nepolepšil. Teraz však má príležitosť všetko doladiť a medzeru, ktorá medzi konkurenčnými procesormi vznikla, zmenšiť či úplne eliminovať. Nástrojom na jeho vykúpenie má byť Exynos 2100, nový vlajkový procesor, ktorý bol predstavený tesne pred Galaxy S21.

A musíme uznať, procesor zaujal. Počas predstavenia sa pochválil veľmi slušnými percentami a taktiež sloganom “Exynos je späť”. Dôležité je však to, ako procesor pôsobí v interiéri zariadenia, nie na pódiu.

Ako sa teda veci majú tento rok? Je medzera skutočne menšia, zmizla alebo je naopak ešte väčšia? Čiastočnú odpoveď ponúkajú výsledky z benchmarkov, ktoré zverejnil server PCWorld.

Exynos 2100
Zdroj: Samsung

Ako sa veci majú tento rok?

Začneme výsledkami porovnania aktuálnej a minuloročnej generácie procesorov Exynos, teda Exynos 990 a Exynos 2100. Sesterská publikácia PCWorld, Tech Advisor, pre tento účel využila benchmark Geekbench 5. V testovaní na viac jadier sa modelu Galaxy S20 s Exynos 990 podarilo získať 2 299 bodov, zatiaľ čo model Galaxy S21 s Exynos 2100 dosiahol takmer o tisícku viac, konkrétne 3 263 bodov. Pokrok je teda výrazný.

Generačný rozdiel však nie je dostatočne relevantným údajom na to, aby bolo možné posúdiť, či sa nový Exynos dokáže vyrovnať Snapdragon 888. Ako to teda vyzerá pri porovnaní dvoch aktuálnych vlajkových čipov? Výsledok vás zrejme prekvapí.

TIP REDAKCIE
Tesla posúva plány: Prvé elektromobily z Giga Berlin prídu až budúci rok

Aj na tento účel bola využitá platforma Geekbench 5. V testovaní na jedno jadro dokázal Galaxy S21 s čipom Snapdragon 888 získať veľmi slušných 1 076 bodov. Druhému variantu, teda Galaxy S21 s Exynos 2100, sa podarilo dosiahnuť rovných 1 070 bodov. Rozdiel teda tvorilo len 6 bodov.

Ešte viac prekvapujú výsledky z testovania na viac jadier. V tomto prípade verzia s Exynos dokonca prekonala model so Snapdragon 888. Galaxy S21 s Exynos 2100 získal 3 263 bodov, Galaxy S21 so Snapdragon 888 presne 3 223 bodov.

Podobná situácia sa zopakovala aj v benchmarku PCMark Work 2.0, kde model so Snapdragon 888 získal 13 070 bodov, zatiaľ čo verzia s Exynos 2100 až 14 732 bodov, a taktiež aj v 3D Mark Wildlife, kde zariadenia dosiahli 5 733 a 5 852 bodov.

Zdroj: Samsung

V oblasti grafiky stále vedie Qualcomm

Pri úlohách náročnejších na grafiku si však stále lepšie vedie procesor od Qualcommu. Na porovnanie výkonu grafických procesorov poslúžil renomovaný benchmark GFXbench. Počas testovania prostredníctvom Aztec Ruins Vulkan sa darilo obom variantom, avšak jednému o niečo viac než druhému.

Pri normálnych nastaveniach dokázal Galaxy S21 so Snapdragon 888 dosiahnuť snímkovanie 55 FPS, pri vysokých nastaveniach okolo 35 FPS. Verzia s Exynos 2100 na tom bola o čosi horšie, nakoľko dosiahla len 35 a 26 FPS.

Samsung odviedol kus dobrej roboty

Keď si dáme všetky uvedené údaje dokopy, získame viac než potešujúci výsledok. Vyzerá to, že Samsungu sa skutočne podarilo minimalizovať rozdiel medzi dvoma dostupnými verziami svojich smartfónov. Inými slovami, Exynos 2100 je silný a bojaschopný konkurent pre Snapdragon 888.

Stále však mierne zaostáva v rámci výdrže. PCWorld uvádza, že Galaxy S21 so Snapdragon 888 dokázal pri jase nastavenom na 200 nitov a aktivovanou adaptívnou obnovovacou frekvenciou vydržať približne 10 hodín. Model s Exynos 2100 pri rovnakých podmienkach vydržal o dve hodiny menej, čiže 8 hodín. Aj v tomto prípade testovanie prebiehalo prostredníctvom benchmarku Work 2.0.

Samozrejme, benchmarky nám nepovedia všetko. Kľúčová bude predovšetkým spätná väzba užívateľov po niekoľkých mesiacoch. Zatiaľ to však vyzerá ružovo.

Total
17
Zdieľaní
Total
17
Zdieľať