Huawei Mate 20 Pro

Trump tvrdo zakročil proti Huawei. Číňania majú zákaz kupovania súčiastok a technológií z USA

Americký prezident Donald Trump včera podpísal nariadenie, ktorým zakázal používať telekomunikačné zariadenia od zahraničných firiem predstavujúcich riziko.

Americký prezident Donald Trump včera podpísal nariadenie, ktorým zakázal používať telekomunikačné zariadenia od tých zahraničných firiem, ktoré môžu predstavovať bezpečnostné riziko.

Zároveň tieto firmy nebudú môcť nakupovať americké súčiastky a technológie. Aj keď americká administratíva nemenuje žiadnu konkrétnu spoločnosť, na zozname rizikových subjektov sa má nachádzať hlavne Huawei a jeho pobočky.

Nariadenie hovorí o neprijateľnom riziku pre národnú bezpečnosť Spojených štátov amerických. Spomína možnú sabotáž komunikačných technológií, všeobecné riziká a riziká spojené s kritickou infraštruktúrou a digitálnym hospodárstvom.

Administratíva urobí všetko preto, aby udržala bezpečnosť a prosperitu Spojených štátov amerických.

Americké firmy môžu teraz svoje súčiastky a technológie predávať zahraničným firmám len na základe licencie, resp. povolenia od americkej vlády. Predstavitelia americkej vlády dlhodobo vyvíjajú tlak smerom k tomu, aby sa na budovaní rýchlych sietí 5. generácie v partnerských krajinách nepodieľala spoločnosť Huawei.

Obavy stoja hlavne na údajnom špehovaní zo strany Huawei a čínskej vlády.

TIP REDAKCIE
ZOH 2022 v Číne: Krajiny sa obávajú špionáže, odporúčajú používanie jednorazových telefónov
huawei
Sˇidlo spoločnosti Huawei včínskom meste Šen-čen. Foto: wikipedia.org

Správa agentúry Reuters hovorí, že zablokovaný prístup k americkým súčiastkam môže výrazne sťažiť podnikanie spoločnosti Huawei. Dôjsť by mohlo k zastaveniu predaja niektorých zariadení, ktoré sú odkázané na komponenty od amerických dodávateľov.

Huawei: Sme pripravení rokovať

Spoločnosť Huawei vo svojom vyhlásení uvádza, že je pripravená a ochotná spolupracovať s vládou USA a navrhnúť účinné opatrenia s cieľom zaistiť kompletnú bezpečnosť jej technológií a produktov.

Podľa PR manažérky Huawei Technologies Ely Dekánkovej obmedzenie spoločnosti Huawei v podnikaní na území Spojených štátov amerických neznamená, že USA budú bezpečnejšie alebo silnejšie. Naopak, krajinu to obmedzí a prinúti k využívaniu menej kvalitných, ale drahších alternatív.

USA tak budú zaostávať v nasadení 5G a nakoniec poškodia záujmy amerických spoločností a spotrebiteľov. Neprimerané obmedzenia navyše porušia práva spoločnosti Huawei a vyvolajú ďalšie závažné právne otázky, udáva sa v závere stanoviska Huawei Technologies.

Total
42
Zdieľaní
Total
42
Zdieľať