galaxy z fold

RECENZIA Samsung Galaxy Z Fold 2: Ak skladací telefón, tak jedine tento!

Samsung Galaxy Z Fold 2 je prvou lastovičkou v snahe dostať sa k skladacím smartfónom, ktoré by plnohodnotne nahradili klasické smartfóny.

Samsung tento rok pokračuje v budovaní budúcnosti smartfónového priemyslu. Budúcnosť vidí v skladacích zariadeniach, ktoré jeho inžinieri a dizajnéri vylepšujú rýchlejšie než sa možno čakalo. Samsung Galaxy Z Fold 2 v porovnaní s prvou generáciou predstavuje vylepšenie v azda všetkých smeroch. Či je to softvér, hardvér alebo celkový pocit z používania, Fold 2 je na míle vzdialený prvej generácii.

Hneď na začiatku však musím podotknúť, že nejde o zariadenie vhodné pre „bežného“ zákazníka. Samsung ešte stále nevychytal všetky muchy a aj keď je k tomuto magickému momentu bližšie než kedykoľvek predtým, stále ide o dôkaz koncepcie nového typu zariadení. No a potom je tu samozrejme cena – za 1 999 € si môžete kúpiť klasický telefón a k nemu možno aj notebook. V čom je ale unikátny a prečo mi za ním bude smutno, keď mi ho Samsung opäť zoberie? Čítajte ďalej.

Samsung Galaxy Z Fold 2: O recenzii

Samsung Galaxy Z Fold 2 som testoval približne 2 týždne. Telefón počas recenzie poháňal Android 10 s nadstavbou One UI 2.5 vo verzii F916BXXU1BTIA s úrovňou bezpečnostnej záplaty k 1. septembru.

Samsung Galaxy Z Fold 2: Kam ho zaradiť?

Samsung je spoločnosť, ktorá sa v portfóliu snaží mať telefón pre každého. Hľadáte lacný smartfón za 1 € od operátora k vášmu nového paušálu? Samsung ho má. Chcete telefón, ktorý robí krásne fotky a nestojí až tak veľa? Samsung ho má. Chcete telefón „se vším všudy“? Uhádli ste, Samsung ho má.

Juhokórejský výrobca má niekoľko možností výberu aj v novej kategórii skladacích smartfónov. Vybrať si môžete z nostalgickej vyklápačky – Z Flip – alebo futuristickejšieho Z Fold 2, ktorý kombinuje klasický telefón a menší tablet.

Pre koho teda je? Je pre ľudí s technológiami v krvi. Pre ľudí, ktorí chcú dve zariadenia v jednom a pre ľudí, ktorí na to, prosto povedané, majú peniaze a neboja sa ich míňať.

Samsung Galaxy Z Fold 2: Dizajn a konštrukcia

Samsung počas virtuálneho predstavovania Galaxy Z Fold 2 venoval veľkú pozornosť tomu, aby novinárom vysvetlil, čo všetko vylepšil. Či už sú to použité materiály, vylepšené mechanizmy alebo krajší dizajn – všetko spravil tak, aby Galaxy Z Fold 2 pôsobil lepšie než prvá generácia. Podarilo sa to? Jednoznačne, a to vo všetkých smeroch.

Zatiaľ čo pôvodný Galaxy Fold pôsobil v mnohých miestach nedopečene, za čo mohli hlavne plastové prvky a hrboľaté spracovanie, Z Fold 2 je výrazne prémiovejší. Je to ťažké zariadenie, má až 282 gramov, ktoré je však pevné, nevŕzga a celkovo pôsobí prémiovo. Za tie peniaze však aj musí, čo bol pravdepodobne jeden z hlavných bodov pri návrhu druhej generácii.

Telefón pozostáva z kovovej konštrukcie a ochranného skla Gorilla Glass, čo pocítite hneď na prvý dotyk. Stále ide o poriadne hrubý telefón, mnohí s ktorými som sa pri testovaní stretol ho prirovnali ku starým „tehlám“. Keď je telefón zložený, vo vnútri je malá medzera, ktorá zabezpečuje ochranu vnútorného displeja pred poškriabaním. Táto medzera je menšia než pri prvej generácii, čo sa prejavilo na komforte hlavne vtedy, keď používate vonkajší displej alebo keď telefón jednoducho nosíte vo vrecku.

Dve polovice smartfónu spája pánt, ktorý Samsung zosilnil a už nepôsobí tak, že by sa mal pokaziť alebo zlyhať. Vo vnútri vyzerá veľmi podobne ako pánt vo vyklápacom Galaxy Z Flip, akurát je kvôli väčšiemu displeju pevnejší.

Pánt vám umožňuje otvoriť displej v takmer akomkoľvek uhle, v akom chcete a túto polohu bude držať. Je to šikovné riešenie, na ktoré môže byť Samsung hrdý, keďže skutočne funguje a nefunguje len na papieri, ale aj v reálnom svete.

Keď som Z Fold 2 rozbalil, celkom som sa zľakol, keďže k nemu nebol pribalený žiaden kryt a ako som spomenul v prvom článku, na „ponožku“ som zatiaľ nedozrel. Po týždennom používaní plnom nosenia telefónu vo vrecku a bežnom používaní však s kľudom Angličana môžem povedať, že novému dizajnu pántu verím. Verím, že sa nepokazí nielen po týždni, ale ani po mesiaci, roku či dvoch. Pri otváraní a zatváraní nie je počuť žiadne vŕzganie, žiadne škrabanie, jednoducho nič, čo by mohlo signalizovať nejaký problém. Celý mechanizmus pôsobí pevne, stabilne a veľmi príjemne.

Keď je telefón zatvorený, na jeho ľavej strane sa v plnej kráse ukazuje pántik tvoriaci akúsi kostru. Tá sa pri otváraní schováva pod displeje a pri plne otvorenom displeji ju vôbec nevidieť. Samsung naznačil, že práve táto časť (kryt pántu) sa bude dať časom vymieňať, aby bol Fold 2 prispôsobiteľný pre každého majiteľa.

Pod výrazné vylepšenie používania novinky sa podpísali aj mierne zmenené hardvérové tlačidlá umiestnené v pravej časti. Samsung zvolil kombináciu klasických tlačidiel pre zmenu hlasitosti, pod ktoré umiestnil tlačidlo pre vypnutie/zapnutie telefónu, v ktorom je zabudovaný snímač odtlačkov prstov. Je to skvelé riešenie, ktoré naozaj funguje. Ak sa telefón neodomkol na základe rozpoznania tváre, vedel som, že ho stačí chytiť do ruky a snímač sa postará o zvyšok.

Musím však podotknúť, že nie vždy mi to vyhovovalo. Keď som telefón len tak držal v ruke, stalo sa, že sa mi časť ruky dotkla snímača a telefón začal v snahe rozpoznať odtlačok vibrovať až kým sa nezamkol. Odomknúť sa dal len zadaním PIN kódu (alebo vzoru). Toto je však problém všetkých zariadení, ktoré majú snímač na boku, kam prirodzene nespadá len prst ale pri bežnom zaobchádzaní akákoľvek časť ruky.

Pokračujme však ďalej. Slot pre SIM karty sa nachádza v pravom dolnom rohu a bohužiaľ, vložiť doň môžete skutočne len SIM kartu. Z Fold 2 nepodporuje microSD karty, ani žiaden iný štandard. Spodná časť je domovom pre USB C port pre nabíjanie a prenos súborov, ako aj jeden z dvoch reproduktorov. Ten druhý sa nachádza na vrchnej strane. Podobne ako pri ďalších novších zariadeniach od Samsungu, ani Galaxy Z Fold 2 neponúka 3,5 mm výstup pre slúchadlá.

Zadná strana, jediná bez displeja, je prekrytá vrstvou ochranného skla Gorilla Glass identickým ku Galaxy Note20 Ultra. V ruke tak pôsobí rovnako dobre a nezanecháva odtlačky prstov. Práve na tejto strane sa nachádza aj trojica zadných fotoaparátov usporiadaných na výšku. Netrčia tak ako pri Note20 Ultra, no stále je ich cítiť.

To, kvôli čomu môžete mať o Z Fold 2 záujem, sa samozrejme ukáže až vtedy, keď zariadenie otvoríte. Samsung tento rok úplne zrušil nevkusný výrez v displeji, ktorý nahradil predným fotoaparátom umiestneným priamo v displeji. Majiteľom Fold 2 sa tak naskytne pohľad na displej siahajúci od jedného kúta až po druhý.

V otvorenom režime ide o skutočne veľké zariadenie, na ktoré si treba zvyknúť. Mne to trvalo 1-2 dni a potom som už presne vedel, ako ho mám držať. Keď sme už pri tom väčšom displeji – Samsungu sa to podarilo. Večerné čítanie správ, pozeranie videí alebo hranie hier. Všetko som robil na Z Fold 2. Ani raz som sa neocitol v situácii, že by som radšej siahol po tablete. Ani raz. Aj napriek tomu, že ide o veľké, ťažké zariadenie je Z Fold 2 zároveň jedno z najkomfortnejších, už len kvôli tomu, že ho viete otvoriť a zrazu sa vám všetko jednoduchšie číta, pozerá a ovláda.

Jednu vec by ste však mali mať na mysli neustále. Galaxy Z Fold 2 nemá IP certifikáciu a preto ho treba chrániť pred akoukoľvek vodou. Či už prší alebo len máte mokré ruky, je bezpečnejšie ho používať len vtedy, keď ste si úplne istí, že mu nehrozí poškodenie. Rovnaká rada platí aj pre prašné alebo nebodaj plážové prostredie. Aj napriek malým štetinkám v mechanizme pántiku navrhnutým tak, aby ho chránili sa môže stať, že neodfiltrujú úplne všetko a malé častice celý telefón pokazia.

Samsung Galaxy Z Fold 2: Displej ako žiaden iný

Pôvodný Galaxy Z Fold mal rovnakú konfiguráciu displejov ako jeho druhá generácia. Jeden menší vonkajší displej a druhý obrovský vnútorný displej. Prevedenie oboch displejov je pri druhej generácii na úplne inej úrovni.

Vonkajší displej prekrýva celú prednú stranu a konečne sa dá používať úplne plnohodnotne. Neexistuje nič, čo by ste na ňom nespravili inak ako na bežnom smartfóne. Vďaka relatívne veľkej 6,2-palcovej uhlopriečke sú takmer všetky ovládacie prvky (až na klávesnicu) dosť veľké pre pohodlné ovládanie.

To, ako veľmi lepší vonkajší displej ovplyvňuje celkový zážitok z používania je aj ťažké vyjadriť, keďže len vďaka tejto zmene ide o úplne iný telefón. Jedno vylepšenie si však do budúcna viem určite predstaviť.

Ide síce o AMOLED panel, ktorý Samsung jednoznačne vymaznal do posledného detailu, zároveň je to však „len“ pomalý 60 Hz panel. Rozdiel medzi 120 Hz a 60 Hz displejmi je obrovský a práve pri Z Fold 2 si uvedomíte, o čo sme pred rozšírením displejov s rýchlejšou odozvou prichádzali.

Najväčším tŕňom v oku pri pôvodnom Galaxy Fold bolo rozhodnutie Samsungu vybaviť jeho hlavný (vnútorný) displej nevzhľadným výrezom. Samsung tento nedostatok pri Z Fold 2 napravil.

Po otvorení vás doslova čaká jeden veľký, až na malý výrez pre predný fotoaparát ničím nerušený displej rozlievajúci sa po celej ploche. Táto zmena z Galaxy Z Fold 2 robí telefón, ktorý som nechcel pustiť z ruky. Aj keď som mohol používať menší vonkajší displej, vždy som ho radšej otvoril a všetko vybavil na väčšom, 7,6-palcovom paneli.

Podobne ako pri Note20 Ultra, aj hlavný displej Z Fold 2 ponúka 120 Hz obnovovaciu frekvenciu, ktorá nie je pevná ako pri S20 Ultra. Telefón dokáže vyhodnotiť, na čo sa práve pozeráte a upravovať rýchlosť obnovovacej frekvencie v rozmedzí od 11 Hz až po 120 Hz. Tento prístup šetrí batériu, no zároveň vás neukráti od zážitku z tak rýchlej frekvencie.

Samsung počas predstavenia vysvetlil, že pri čítaní článkov na webe displej „tiká“ na frekvencii 11 Hz, pri pozeraní videí zas na 24 Hz a pri hraní hier na 120 Hz. Samozrejme, pri pozeraní videí pri snímkovaní 60 FPS sa displej prispôsobí a prepne sa na 60 Hz režim. To, kedy sa displej prepne medzi jednotlivými hodnotami nespoznáte a vždy bude pôsobiť perfektne nastavený na to, čo práve robíte.

Aj hlavný displej patrí medzi jedny z najkvalitnejších. Či už je to celkový jas, kontrast alebo pozorovacie uhly, všetko je na vysokej úrovni. Telefón som používal ako svoj primárny smartfón, tak som ho často otváral aj v exteriéri a nikdy som nenarazil na žiaden problém alebo nedostatok.

Samsung Galaxy Z Fold 2: Výkon

Samsung sa na rozdiel od iných vlajkových lodí určených pre tento rok rozhodol Galaxy Z Fold 2 vybaviť výkonnejším procesorom Snapdragon 865 aj u nás, na Slovensku. Vďaka tomu sa môžete tešiť na špičkový výkon a prvotriednu výdrž batérie.

Ide o mimoriadne výkonný smartfón, čo je nutné, keďže musí poháňať až obnovovanie obrazovky až 120-krát za sekundu. V hrách ako Asphalt či PUBG Mobile som nezaznamenal žiadne zaváhania a okrem toho boli na väčšom displeji ešte pôsobivejšie než na bežnom smartfóne.

Výsledky bechmarkov hovoria samé za seba. V aplikácii Geekbench som nameral hodnoty 4452 (Single-core), resp. 12 991 (Multi-core). V testoch Sling Shot Extreme Z Fold 2 dosiahol skóre 7 511 a pri teste Sing Shot Extreme – Vulkan zas 6 734 bodov.

Samsung Galaxy Z Fold 2: Výdrž batérie

Keď som dostal Galaxy Z Fold 2 do rúk, celkom som sa obával toho, ako jeho 4 500 mAh batéria zvládne poháňať dva displeje, z ktorých jeden je skutočne veľký a dokonca aj so 120 Hz obnovovacou frekvenciou. Po dvoch týždňoch dennodenného používania som však ostal veľmi milo prekvapený. Nikdy sa mi totiž nestalo, že by mi zariadenie nevydržalo nabité celý deň, a to dokonca aj taký, ktorý bol náročný.

Niektoré dni som Z Fold 2 na nabíjačku pripájal so 40 % batérie, iné, hlavne tie dlhšie dni, mu ostávalo 10 % – 15 % batérie. Skutočne solídny výsledok a krásna vizitka inžinierov či už softvérových alebo hardvérových, ktorí telefón optimalizovali fantasticky.

Okrem toho Z Fold 2 disponuje rýchlym nabíjaním, čo v praxi znamená, že po 30 minútach na nabíjačke mu svieti takmer 50 % batérie. Plných 100 % doplní za 90 minút. Podobne ako asi všetky vlajkové lode, aj Z Fold 2 ponúka reverzné nabíjanie, ktoré je však pomalé – má výkon len 4,5 W.

Samsung Galaxy Z Fold 2: Softvér

Jedna z oblastí, v ktorej MUSÍ Z Fold 2 vynikať je jednoznačne softvér. Byť zariadením, ktoré je smartfónom a tabletom zároveň totiž vôbec nie je jednoduché. Väčšina aplikácií na to nie je pripravená, no tie, ktoré sú, za to naozaj stoja.

Z Fold 2 môžete používať ako úplne bežný smartfón s podlhovastým displejom, na ktorom aplikácie vyzerajú presne tak, ako ste zvyknutí. Vonkajší displej má funkciu Always On a ponúka rýchly prístup k aplikáciám, číselníku, rýchlym nastaveniam a tak podobne. Takmer všetky veci vybavíte kľudne len za použitia tohto displeja.

Pre mňa je vylepšený vonkajší displej jednou z najdôležitejších oblastí celého zariadenia. Nutnosť otvárať skladací telefón len aby som videl na to, čo robím, nie je úplne lákavá. Samozrejme, skladací telefón si nekupujete len kvôli tomu, aby ste používali vonkajší displej.

Tu nastáva tá magická situácia, pri ktorej si poviete, že nové technológie sú krásne. Odsledoval som to aj pri ľuďoch, ktorým som Z Fold 2 ukázal. „WOW“ pri otvorení displeja som pozoroval asi u každého jedného z nich.

Tri súčasne spustené aplikácie. Celá ľavá strana: Chrome, vpravo hore: nastavenia, vpravo dole: YouTube

Našťastie Samsung už pri prvej generácii veľmi pekne zakomponoval tzv. App Continuity, teda akýsi plynulý prechod z aplikácie otvorenej na malom vonkajšom displeji na veľký vnútorný displej. Inými slovami, ak si otvoríte Google mapy na malom displeji a chcete ich preniesť na veľký displej, stačí telefón otvoriť a mapy budú načítané na rovnakom mieste.

Veľký displej so sebou prináša niekoľko výhod. Jednou z nich môže byť aj multitasking, teda možnosť mať otvorených niekoľko aplikácií súčasne. Galaxy Z Fold 2 ich zvládne mať otvorené až 3 naraz, čo z neho robí azda najlepší telefón na produktivitu. Keď otvoríte 3 aplikácie, jedna zaberie polovicu obrazovky a ďalšie dve si rozdelia zvyšok. Využil som to hlavne vtedy, ak som chcel pozerať video na YouTube a zároveň si čítať Facebook alebo prezerať Instagram.

V nastaveniach si môžete vybrať či sa vám bude vo vybraných aplikáciách zobrazovať tabletová verzia.

Okrem tejto šikovnej funkcie ide o bežný Android, na ktorý sme všetci zvyknutí. Spomeniem však malé vylepšenia v stave keď je telefón otvorený „na polovicu“. Vtedy sa vo vybraných aplikáciách (fotoaparát, atď.) rozdelí vrchná a spodná obrazovka na samostatné jednotky. Zatiaľ čo vrchná časť vám ukazuje náhľad toho, čo fotíte či nahrávate, na spodnej sa zobrazujú ovládacie prvky. Šikovná vecička, ktorá určite poteší kohokoľvek, kto primárne fotí/natáča telefónom.

V nastaveniach si okrem toho môžete nastaviť aj to či má Android zobrazovať telefónovú alebo tabletovú verziu aplikácií. Tabletová sa líši v tom, že na jednej obrazovke zobrazí viac obsahu, ktorý je však menší. Ja som si čisto pre pohodlie mojich očí zvolil klasickú telefónovú verziu.

Samsung Galaxy Z Fold 2: Fotoaparáty

Samsung od poslednej generácie Galaxy Fold prešiel obrovský kus cesty. Výrazne vylepšil nielen samotné senzory, ale aj softvérový balíček, ktorý je s nimi spojený.

Veľkou výhodou telefónu s dvoma displejmi je pri fotení fakt, že jeden z displejov môže slúžiť ako obrovský hľadáčik aj vtedy, keď stojíte pred objektívmi. Samsung si to dobre uvedomuje a túto výhodu pekne zapracoval do aplikácie fotoaparátu.

Okrem toho, vonkajší displej nie je okrem veľkosti nijak znevýhodnený. Pri ovládaní fotoaparátu tam nájdete tie isté nastavenia, tie isté možnosti. Zaujímavou novinkou je možnosť pri fotení mať spustený vonkajší aj vnútorný displej súčasne. Hodí sa to hlavne vtedy, keď niekoho fotíte a on/ona súčasne s vami vidia, ako bude vyzerať fotka. Nemôžem povedať, že by som túto funkciu používal každý deň, no je dobré, že tam je. Mnohí z vás určite vedia, že odfotenie tej „perfektnej“ fotky je aj na niekoľko pokusov.

Samsung Galaxy Z Fold 2 má celkom päť fotoaparátov. Tri sú uložené v hlavnom fotomodule na zadnej strane, jeden je zabudovaný do vonkajšieho displeja a jeden fotoaparát je zabudovaný vo vnútornom displeji. Samsung tak foťákmi pokryl všetky strany, vďaka čomu máte prístup k foteniu rýchlo a jednoducho.

Vo výbave Z Fold 2 síce nenájdete 108 Mpx senzor z S20 Ultra a Note20 Ultra, no to vôbec nevadí. Fotografie z hlavného senzora sú vo väčšine prípadov veľmi pekné. Zvyšné senzory ukryté pod telefoto a ultraširokouhlým objektívom už také kvalitné nie sú, no to si všimnete až pri výrazne zhoršených svetelných podmienkach. Najviac ma mrzela nezhoda vo vyvážení bielej medzi hlavným a ultraširokouhlým senzorom.

Zatiaľ čo z hlavného fotoaparátu vyšla fotka, ktorá mala neutrálne farby, ultraširokouhlý senzor zachytil snímku sfarbenú do žlta. Predpokladám, že toto sa dá jednoducho opraviť softvérovou aktualizáciou. Ako som však povedal, nie je to veľký problém, keďže takýto výsledok som zbadal len večer.

Čo sa samotných záberov týka, Z Fold 2 ich zvláda fantasticky. Farebne sú si veľmi podobné s Galaxy Note20 Ultra s takmer dokonalým výkonom počas dňa. Vyváženie bielej, saturácia aj dynamický rozsah sú na skvelej úrovni, ktorá vás nesklame.

Upozorním však na fakt, že ak od Z Fold 2 chcete zoom, asi vás sklamem. Dobré výsledky sa dajú docieliť pri využití max 4x zoomu, pri 10x zoome už kvalita výrazne klesá.

Samsung Galaxy Z Fold 2: Verdikt

Galaxy Z Fold 2 je náramne drahý smartfón. Stojí 1 999 €, čo je suma, za ktorú si hravo kúpite iný telefón a notebook k nemu. Na druhú stranu, odkedy som Galaxy Z Fold 2 dostal na test, nepustil som ho z rúk a poviem vám, keď si ho Samsung vypýta späť, budem smutný. Bude mi chýbať zväčšenie obrazovky ako mávnutím čarovného prútika. Každý telefón mi zrazu príde malý.

V porovnaní s prvou generáciou však ide o výrazne lepšiu investíciu, ak teda máte rozpočet na tak drahú elektroniku. Dostanete totiž zariadenie s dvoma plnohodnotnými displejmi a výrazne vylepšenou konštrukciou, ktorá už spĺňa dizajnové kritériá aj náročnejších užívateľov.

Hlavne však získate smartfón, ktorý môžete v sekunde premeniť na tablet, čo je niečo, čo momentálne v takomto pokročilom štádiu neponúka žiadna iná spoločnosť.

Porovnanie cien Galaxy Z Fold 2 u slovenských predajcov:

Sú tu okrem ceny aj nejaké nevýhody? Samozrejme, pri každom zariadení sa nájdu nevýhody. Pri Z Fold 2 je to hlavne veľkosť, resp. hrúbka a celková váha. Ide o relatívne ťažké zariadenie, na ktoré si chvíľu budete zvykať.

Ak vás vo vrecku páli 2 000 €, ktoré nemáte minúť na nič iné a potrebujete nový telefón, Galaxy Z Fold 2 môže byť to pravé. Je tak dobrý, že môj ďalší telefón už možno nebude „klasický“ ale práve skladací. Najhoršie na tom je to, že túto realizáciu musíte zažiť vo svojom bežnom živote.

Cez písmenká vám nevysvetlím, ako veľmi sa zvýšil komfort z používania niečoho, čo má doma skoro každý z nás. Tiež som bol skeptický, už nie som a viem, že trh s telefónmi bude ďalšie roky prechádzať jednou z najväčších zmien od uvedenia prvého iPhonu. Vďaka inžinierom, ktorí návrhom strávili toľké hodiny, naozaj sa oplatili.

Hodnotenie nižšie som upravoval podľa novej kategórie skladacích smartfónov, pre ktoré je momentálne Z Fold 2 5G zariadením, ktoré sa budú ostatní výrobcovia snažiť prekonať.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať